Header
Header
Header

چشم انداز روشن صنعت توریسم در کنگاور

مسوولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور می گویند، پس از توافق جامع هسته ای، روزهای درخشانی در انتظار صنعت گردشگری ایران است.
استان کرمانشاه نیز یکی از مناطقی است که شهرستانهای تشکیل دهنده آن دارای جاذبه های گوناگونی برای گردشگری است.
شهرستان کنگاور به عنوان ورودی استان کرمانشاه از ویژگی های قابل توجهی برای گردشگری برخوردار است که در صورت توجه جدی می توان از آن برای جذب گردشگر بخوبی استفاده کرد.

گردشگری در کنگاور
این منطقه در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود و در منابع مختلف تاریخی با نامهای مختلفی همچون کان گوهر، کنکوبار و کنکور نامیده شده است.
یکی از ظرفیتهای خاص کنگاور بحث گردشگری خارجی است که اگر به آن توجه لازم صورت گیرد در حل بسیاری از مشکلات اقتصادی این شهرستان راهگشا خواهد بود.
وجود مجموعه تاریخی معبد آناهیتا با شهرتی جهانی ظرفیت بسیار عظیمی در حوزه گردشگری برای کنگاور فراهم آورده است که باید بخوبی از آن استفاده کرد اما متاسفانه آنگونه که باید از این ظرفیت عظیم تاکنون استفاده نشده است.
ویژگیهای منحصر به فرد این محوطه تاریخی توانسته در جذب بیش از ۲۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی در نوروز ۹۴ و رونق اقتصادی منطقه هم بسیار تاثیرگذار باشد.
تعداد ۱۱۵ اثر تاریخی ثبت شده ملی در شهرستان کنگاور از دوران مادها، هخامنشیان، ساسانیان، صفویه، اشکانیان و قاجاریه تلالویی از فرهنگ و تمدن ایرانیان را به نمایش گذاشته است.

پل کوچه کنگاور

پل کوچه

شهرستان کنگاور علاوه بر داشتن ظرفیتهای تاریخی بالا اکنون از حیث منابع طبیعی و گردشگری نیز حرفهای زیادی برای گفتن دارد، شهرستانی چهار فصل با طبیعتی بسیار بکر و زیبا که کمتر شهرستانی می تواند این شرایط را داشته باشد.
سراب فش که یکی از پتانسیلهای گردشگری استان کرمانشاه است در۱۷ کیلومتری شمال غرب شهرستان کنگاور به شمار می رود.
هم اکنون این سراب توانسته با جلب گردشگران ورودی و خروجی استان توجه همه جانبه ای را در توسعه توجه مدیریت گردشگری منطقه و مشارکت مردم بومی منطقه به خود جلب کند.
سراب فش در سال ۸۲ به عنوان یک اثر گردشگری ملی به ثبت رسیده و ارتفاع آن از سطح دریا یک هزار و ۶۴۵ متر است.
این سراب از چشمه های رشته کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد و وجود درختان سرسبز، آب گوارا و زلال و پرندگان مهاجر در این منطقه، طبیعت زیبایی را به تصویر کشیده است.

سراب فش
کنگاور دارای ۸۴ روستا است که بیشتر آنها علاوه بر برخورداری از چشم اندازهای زیبا و طبیعت بکر، دارای آثار و بناهایی منحصر به فردی با سابقه تاریخی هستند.
شهرستان کنگاور به دلیل قرار گرفتن بر سر راه زائران عتبات و عالیات و عبور جاده بزرگراه کربلا به عنوان یکی از امن ترین و کم خطرترین جاده های ترانزیتی و سیاحتی کشور از کنگاور، از دیگر ظرفیتها و پتانسیلها در بخش گردشگری مذهبی است که توسعه آن تنها نیازمند امکانات و تسهیلات لازم در امر حمل و نقل، اقامتگاه، خدمات و مهمتر از همه اطلاع رسانی و تبلیغات است.
کنگاور از نظر قرارگیری استراتژیکی یکی از نقاط مهم ترانزیتی کشور در زمان قدیم (جاده ابریشم) و امروز است که واصل جنوب کشور به شمال کشور در سه راهی نهاوند (۱۵ کیلومتری غرب کنگاور) محسوب می شود.
این شهرستان به دلیل همجواری با شهرستانهای مختلف و استانهای همدان و لرستان تنوعی از فرهنگها و آداب و رسوم مختلف را به نمایش گذاشته که برای معرفی آن به گردشگران داخلی و خارجی نیازمند یک برنامه ریزی جامع و دقیق و همچنین حمایت های همه جانبه مسوولان است.
در حوزه زیرساختهای صنعت گردشگری اولین نیاز اساسی ساخت هتله یا اقامتگاههای گردشگری می باشد.
هتلها و امکانات اقامتی شهرها نقش اساسی در جذب گردشگر و سفر مردم به آن شهر را ایفا می کنند، یکی از مشکلات اصلی خدمات گردشگری کنگاور نبود مکان سکونتی مناسب یا وجود حداقل یک هتل یا یک محل اقامت مناسب در این شهرستان می باشد.

سراب دهلر

سراب دهلر

نبود امکانات، کمبود تجهیزات و تسهیلات، عدم سرمایه گذاری، ضعف در فرهنگ سازی گردشگری، ضعف در اعمال قانون و عدم زیرساخت مناسب برای جذب و اسکان گردشگر همه از عواملی هستند که مانع پیشرفت صنعت گردشگری در کنگاور شده است.
در پایان باید اشاره داشت که با توسعه فعالیتهای جهانگردی و گردشگری زمینه برای ایجاد اشتغال پایدار نیز فراهم می شود و این امر برای شهرستان کنگاور که با جمعیت جوان و متقاضی کار رو به رو است بسیار مفید است.
مجید رحمتی

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud