Header
Header
Header

حاج آقا بزرگ عراقی؛ بزرگ مرد تاریخ کنگاور

شهرستان کنگاور از دیرباز میزبان سالکان و عارفان نامداری بوده که یکی از این مدعیان عرفان و سیروسلوک محمدباقر محمدی عراقی معروف به حاج آقا بزرگ عراقی است که آینه دار اوصاف رسول خدا (ص) و تربیت یافته مکتب وحی بود.

حاج آقا بزرگ عراقی

حاج آقا بزرگ عراقی

حاج آقا بزرگ عراقی در سال ۱۳۱۷ هجری قمری و مصادف با هفدهم ربیع الاول روز میلاد رسول خدا (ص)، در’کرهرود’ اراک دیده به جهان گشود و در خانواده ای منور به نور علم و عمل و در دامن پدری وارسته به نام آیت الله شیخ محمد عراقی (ره) پرورش یافت.
اطلاعات درست و کاملی از کیفیت تحصیل ایشان در دست نیست ولی آنچه که مشخص است، این است که ایشان دروس مقدمات را خدمت پدر بزرگوارش به اتمام رساند و بعد از آن عازم نجف شد و مدتی نیز از خرمن دانش اساتید بزرگ حوزه نجف خوشه چینی کرد.
وی از استعدادی سرشار بهره مند بود و همتی بلند داشت، خوب می فهمید و خوب بیان می کرد، شاگردان ایشان در حوزه علمیه کنگاور از جایگاه علمی و بیان شیرین و روشن او همیشه یاد می کنند.
زمانی که پدر بزرگوارش وفات کرد، مردم کنگاور به دنبال جایگزین و خلف صالحی بودند تا بتواند جای حضرت آیت الله محمد عراقی (ره) را پر کند؛ از این رو با توجه به علم و عملی که از فرزند خلف ایشان، حاج آقا بزرگ سراغ داشتند، به وی روی آوردند و با اصرار از او خواستند تا دست از تحصیل برداشته در کنگاور بماند و جای خالی پدرش را پر کند.
شاید یکی از بزرگ ترین جلوه های ایثار وی که از پدرانش به ارث برده بود، دست کشیدن از تحصیل و سکونت در شهر کوچک کنگاور بود.

* احترام خاص امام خمینی (ره) نسبت به حاج آقا بزرگ

مدیر سابق حوزه علمیه کنگاور ا: سالهای اول انقلاب بود که حاج آقا بزرگ خدمت حضرت امام خمینی (ره) رسید، طبق عادت دیرینه ای که داشت خودش را از جمع جدا نکرد و در میان چند نفر دیگری که حضور داشتند نشست.
حجت الاسلام محمدتقی اکبرنژاد افزود: تک تک افراد حاضر در جلسه خدمت ایشان معرفی شدند و وقتی نوبت به ایشان رسید معرف گفت: ایشان آقای محمدباقر محمدی عراقی مشهور به حاج آقا بزرگ هستند و امام (ره) به احترام ایشان نیم خیز بلند شدند و فرمودند: ‘عجب! حاج آقا بزرگی که تعریفش را شنیده ام ایشان هستند’.

* آیت الله خامنه ای شیفته حاج آقا بزرگ بود

وی به نقل از یکی از همراهان حاج آقا بزرگ گفت: حاج پرویز باقری که سالها توفیق مصاحبت و همراهی ایشان را داشت می گفت: در زمان جنگ برنامه ملاقاتی با رییس جمهور وقت (آیت الله خامنه ای) مهیا شد.
بعد از جلسه عمومی جلسه ای خصوصی برگزار شد و حاج آقابزرگ از دعوت شده ها بود وقتی که می خواستم وارد اتاق شوم ماموران جلوی مرا گرفتند اما حاج آقا بزرگ مانع شد و فرمود که ایشان همراه من است و به همین دلیل به من نیز اجازه ورود داده شد.
وی ادامه داد: بعد از دقایقی حضرت آیت الله خامنه ای وارد اتاق شدند و گوشه کناری مبلی که حاج آقا بزرگ نشسته بود نشستند و معلوم بود که حاج آقا بزرگ را نمی شناسند.
آقای قمی که امام جمعه وقت اسلام آباد غرب بودند و مسوول هماهنگی آن جلسه خصوصی، شروع به معرفی آقایان حاضر در جلسه کردند.
وی افزود: وقتی نوبت به معرفی حاج آقا بزرگ شد همین که خواست بگوید، حاج آقا بزرگ حرفش را قطع کرد و از ترس تعریف و تمجید خود با تواضع عرض کرد: بنده محمدباقر محمدی عراقی مشهور به حاج آقا بزرگ هستم.
باقری ادامه داد: همین که ایشان خود را معرفی کرد آیت الله خامنه ای مانند کسی که گمشده ای را پیدا کند با علاقه و شوق فراوان به سمت ایشان برگشت و گفت شما حاج آقابزرگ هستید؟! خداوند حاج آقا بهاالدین را رحمت کند هم کلاسی و هم درس من بود خیلی انسان فاضلی بود.
وی گفت: حضرت آقا چنان شیفته ایشان شده و گرم گرفته بود که تمام توجهش معطوف به حاج آقا بزرگ بود گویا کس دیگری در مجلس حضور نداشت.

*آیت الله خامنه ای: حاج آقا بزرگ عراقی منشا برکات و فیوضات فراوان برای کنگاور بود

مقام معظم رهبری در سفر خود در سال ۹۰ به کنگاور در مورد این شهرستان و این عالم جلیل القدر فرمودند: ‘کنگاور منزلگاه عاشقان حسینی در طول سالها و قرنهای متمادی است علاقه به دین و دیانت و روحانیت، از جمله خصوصیات دیگر این شهرستان است که نام شریف علمای بزرگی از برجستگان این استان (کرمانشاه)، مربوط به این شهر است، مرحوم آقای حاج آقا بزرگ محمدی عراقی، عالم معنوی مردمی اهل سلوک و تقوا که از چهره های برجسته این استان است، در این شهر زندگی کرده است و فیوضات و برکات فراوان این مرد بزرگ و معنوی در این شهر به مردم رسیده است’.

* مرجع تقلیدش با اصرار، حاج آقابزرگ را در جای خود می نشاند

مدیر سابق حوزه علمیه کنگاور همچنین در ادامه گفت: اگرچه ایشان به درجه اجتهاد نرسید؛ اما به درجه ایمان بندگان صادق خدا رسید.
حجت الاسلام اکبرنژاد افزود: حاج آقا بزرگ در مسائل فرعی فقهی، مقلد حضرت آیت الله خوانساری (ره) بود و به جایی رسید که وقتی به دیدار آیت الله خوانساری (ره) می رفت، مرجع تقلیدش از جا بر می خاست و با اصرار او را در جای خود می نشاند و در هنگام خداحافظی، خودش او را بدرقه می کرد و وقتی با ممانعت حاج آقا بزرگ مواجه می شد، می فرمود: ‘من چگونه می توانم شما را بدرقه نکنم، با این که شما مجسمه تقوا هستید’.

* اگر حاج آقا بزرگ از کنگاور برود این شهر خراب می شود

حجت الاسلام اکبرنژاد به نقل از یکی از علمای بزرگ کنگاور به خبرنگار ایرنا گفت: حجت الاسلام والمسلمین سید مرتضی که خود صاحب تالیف نیز هست می گفت: روزی خدمت حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی رسیدم ایشان از کنگاور پرسید و بیش از همه سراغ حاج آقا بزرگ را گرفت و وقتی می خواستم برگردم آقای گلپایگانی فرمود: ‘فلانی، مردم کنگاور قدر حاج آقا بزرگ را نمی دانند اگر این مرد (حاج آقا بزرگ) عصایش را بردارد و از این شهر برود کنگاور خراب می شود’.

* حاج آقا بزرگ عراقی همچون چراغی در دل شب تابید

یکی از طلبه های کنگاور نیز می گوید: زمانی که در حوزه علمیه قم مشغول فعالیت بودم به خاطر علاقه فراوانی که به آیت الله بهجت داشتم، به طور خودجوش هر صبح برایش نان سنگک می خریدم و به در خانه شان می بردم، ایشان هم مرا مورد محبت قرار می داد تا این که یکی از همین صبح ها، وقتی که ایشان نان سنگک را از من گرفت، پرسید: شما کجایی هستید؟ گفتم: اهل کرمانشاه هستم، پرسید: از کجای کرمانشاه؟ گفتم: از کنگاور کرمانشاه! ایشان بعد از قدری تامل و تانی فرمود: ‘کنگاور حاج آقا بزرگ، کنگاور حاج آقا بزرگ’.
وی که راضی به بیان شدن اسم خود نبود افزود: آیت الله بهجت، در باره این عالم وارسته می فرمود: ‘ حاج آقا بزرگ با این که در شهر کوچکی ماندگار شد و مانند چراغی در دل شب تابید و منطقه وسیعی را روشن و نورانی ساخت، باز هم در میان علما و بزرگان دین از جایگاه شایسته ای برخوردار بود گاه برایم این سوال پیش می آمد که چه عاملی باعث شد که علمای بزرگ و مراجع تقلید نسبت به ایشان تا این اندازه ارادت و شناخت پیدا کنند، شاید سر مساله اخلاص ایشان بود.

* مردم کنگاور تحت تاثیر خانواده بزرگ عراقی از برکات معارف اسلامی و روحیات دینی برخوردارند
آیت الله هاشمی رفسنجانی در سفری که به کنگاور داشتند در دیدار با مردم چنین گفتند: در این شهر خانواده روحانی شریفی از گذشته های دور زندگی می کرده و تحت تاثیر این خانواده بزرگوار مردم این شهرستان از برکات معارف اسلامی و روحیات دینی برخوردار بوده اند و بنده با چند نفر از اعضای این خانواده دوستی و آشنایی و مراودت داشتم که از طریق آنها با کنگاور آشنا شدم و خانواده بزرگوار عراقی و حاج آقا بزرگ نقش مهمی در دستاوردهای فرهنگی و دینی شهرستان کنگاور داشتند.

* حاج آقا بزرگ مانوس و معاشر با حضرت امام خمینی (ره) بود
فرزند مرحوم حاج آقا بزرگ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: حضرت آیت الله حاج آقا بزرگ، نامش محمدباقر است که قطعاً متأثر از نام پدربزرگش علامه کبیر ملا محمد باقرعراقی، و شهرتش محمدی عراقی، مشهور به «حاج آقا بزرگ» می باشد.
جمال الدین محمدی عراقی افزود: حاج آقا بزرگ در ابتدای جوانی در حوزه علمیه اراک به تحصیل اشتغال داشت و مأنوس و معاشر با امام راحل و مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی بود و بالاخره بعدها و در زمان حیات والد بزرگوارشان، مرحوم آیت الله آقای حاج آقا محمد مشهور به مجتهد اراکی، در کنگاور سکونت کرد و تشکیل خانواده داد و به کمک ایشان حوزه علمیه ای را در کنگاور بنیان نهادند، که سالها محل تربیت طلابی بوده که بعدها در حوزه های علمیه قم یا نجف منشأ خدمات و از مفاخر بوده اند.

* حاج آقا بزرگ معلم و مرشدی فوق العاده بود

محمدی عراقی در خصوص ویژگی های شخصیتی مرحوم حاج آقا بزرگ گفت: حسن خلق ایشان عجیب و مثال زدنی بود به ندرت با تندی سخن می گفت که آن هم تنها در مورد دیدن مواردی خلاف شرع بود، همواره پیر و جوان، از هر صنف که بود، مناسب شرایط و در جای خود حسن خلق ایشان را می ستود.
صبر و سعه صدر حاج آقا بزرگ، مخصوصاً در مورد بیان حکمی از احکام یا روشن نمودن مطلبی برای سؤال کننده، معلم و مرشدی فوق العاده بود.
وی به دوران پیش از انقلاب اشاره کرد و گفت: با شروع برخی حرکتهای اعتراضی به زعامت حضرت امام خمینی (ره) پس از رحلت مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، مرحوم حاج آقا بزرگ شروع به اعلام همبستگی و تشکیل جلسات کردند که معمولاً منجر به مخابره تلگراف به مراجع یا دولت وقت می شد و در جلسات و سخنرانیها از هیچگونه روشنگری ای در مورد مسائل و نیز حمایت از حضرت امام کوتاهی نمی کردند.
فرزند این عالم جلیل القدر در ادامه به دوران پس از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، حاج آقا بزرگ به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه کنگاور مشغول انجام وظایف دینی و مذهبی شدند و گوش به زنگ نظرات امام (ره) و بسیار مشعوف از شکل گیری حکومت اسلامی بودند تا این که جنگ تحمیلی واقع شد.
وی اضافه کرد: در دوران جنگ تحمیلی ایشان به تناوب، هم سرکشی به جبهه ها را در برنامه خود داشتند و هم در پشت جبهه به بهترین وجهی حمایت خود را از رزمندگان ابراز می داشتند.
مهندس محمدی عراقی گفت : مرحوم آیت الله حاج آقا بزرگ بعد از رحلت همسر مکرمه خود هم مانند هر مصیبت دیگری، به کوهی از وقار شبیه بودند، اما این بار یکی دو بار گفتند: مصیبت درگذشت مادرتان بیش از شهادت مرحوم حاج آقا بهاالدین مرا از پای افکند و این خود نمونه ی عملی همسرداری و اهمیت دادن به کیان خانواده بود.
محمدی عراقی ادامه داد: حاج آقا بزرگ در نماز جمعه کنگاور روز ۱۸ ربیع الاول همان سال( اول آبان ماه سال ۶۵) در جمع مردم گفت بهتر است یکدیگر را حلال کنیم و عصر همان روز و فقط ۸۰ روز پس از فوت همسر مکرمه خود، در حال تلاوت قرآن، مرغ روحش به سوی باغ فردوس پر کشید.
وی گفت: به تقاضای مؤمنین از دور و نزدیک، تشییع جنازه آن مرحوم برای رسیدن همگان به این مراسم، یک روز به تعویق افتاد و روز تشییع، جمعیتی بی سابقه و شگفت انگیز در کنگاور گرد هم آمدند و بر سر و سینه زنان، تشییع شگفت انگیزی کردند و ایشان را در محل «قبر آقا» و کنار پدر و جد بزرگوار و فرزند و نوه شهیدش به خاک سپردند.
محمدی عراقی در پایان با بیان بیت زیر سخن خود را به پایان برد.
از ازل ایل و تبارم همه عاشق بودند / سخت دل بسته ی این ایل و تبارم چه کنم
مجید رحمتی

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud