Header
Header
Header

طرح هجرت بستری مناسب برای کسب مهارت است


 

وی اظهار داشت: طرح هجرت به عنوان یکی از طرح‌های آموزش و پرورش برای غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان در ایام فراغت است که علاوه بر اینکه زمینه مهارت‌آموزی و فن‌آموزی دانش‌آموزان را فراهم می‌کند زمینه‌های بهسازی و زیباسازی فضای آموزشی را ممکن می‌کند.

 

بازسازی و زیباسازی مدارس از یک سو و توانمندسازی دانش‌آموزان از سوی دیگر بسترهای مناسب این طرح است که موجب شده است همه ساله تعداد زیادی از دانش‌آموزان برای حضور در این طرح ثبت‌نام کرده و در عرصه‌های سازندگی حضور یابند.

 

اجرای این طرح به صورت همکاری بین سپاه پاسداران و آموزش و پرورش با تاکیدات مقام معظم رهبری اجرا می‌شود و مهم‌ترین هدف از اجرای آن ایجاد نشاط و شادابی در بین دانش‌آموزان در محیط مدرسه است.

81723588-70101766

 

* بهره‌گیری از توانایی دانش‌آموزان برای زیباسازی مدارس

 

سرهنگ علی حیدرنژاد تصریح کرد: دانش‌آموزان به عنوان نیروی جوان و کارآمد جامعه می‌توانند با حضور در عرصه‌های سازندگی و تلاش در راستای عمران و آبادانی کشور گام‌های موثری را بردارند.

 

یکی از مهم‌ترین اهدافی که برای اجرای طرح هجرت در بین دانش‌آموزان در نظر گرفته ایجاد رابطه عاطفی بین دانش‌آموزان و محیط مدارس است.

 

هنگامی که دانش‌آموزان در نوسازی و بازسازی مدارس خود همکاری و همراهی داشته باشند نسبت به محیط علاقه بیشتری پیدا کرده و در حفظ و مراقبت آن تلاش بیشتری انجام دهند.

 

ضمن اینکه براساس اهداف ارائه شده طرح هجرت موجب ایجاد تقویت مبانی اعتقادی، اجتماعی و اخلاقی دانش‌آموزان می‌شود.

 

* اجرای طرح هجرت و ایجاد حس مسئولیت‌پذیری در دانش‌آموزان

 

فرمانده ناحیه مقاومت با ارشاره به اینکه با اجرای طرح هجرت در بین نسل جوان و نوجوان جامعه حس مسئولیت‌پذیری و روح تعاون و همکاری را در بین دانش‌آموزان ایجاد می‌کند تا برای آینده آماده شوند.

 

با اجرای این طرح دانش‌آموزان از مهارت‌های خود برای نوسازی و بهسازی مدارس استفاده می‌کنند و در واقع فرهنگ کار و تلاش در بین نسل آینده ایجاد می‌شود.

 

* طرح هجرت راهی برای دوری دانش‌آموزان از محیط‌های پرخطر

 

فرمانده ناحیه مقاومت کنگاورسرهنگ علی حیدرنژاد اظهار داشت: این طرح با همکاری سپاه، آموزش و پرورش و بسیج سازندگی در حال اجراست.

 

 تابستان زمان مناسبی برای تجهیزات و نوسازی مدارس است،  با اجرای این طرح محیط مدرسه برای حضور دانش‌آموزان در آغاز سال تحصیلی آماده می‌شود.

 

وی با اشاره به اوقات فراغت دانش‌آموزان در ایام تابستان اضافه کرد: دانش‌آموزان با حضور در عرصه‌های سازندگی علاوه بر اینکه حرفه‌آموزی می‌کنند از محیط‌های نامناسب و آسیب‌زننده دور می‌شود.

 

  حیدرنژاد با بیان اینکه همه ساله استقبال خوبی از اجرای طرح هجرت از سوی دانش‌آموزان می‌شود، ادامه داد: اجرای طرح‌هایی از این دست با هدف آموزش مهارت به دانش‌آموزان انجام می‌شود.

 

* طرح هجرت طرحی برای زیباسازی مدارس نه مقاوم‌سازی

 

سرهنگ علی حیدرنژاد با اشاره به اینکه بسیاری به اشتباه تصور می‌کنند اجرای طرح هجرت راهی برای کاستن از هزینه‌های نوسازی مدارس است و تصور می‌کنند دانش‌آموزان به عنوان نیروی کاری در این طرح به فعالیت‌های سنگین گماشته می‌شوند: این در حالی است که این تصور به طور کامل اشتباه است چراکه این طرح فقط در راستای زیباسازی مدارس که شامل نقاشی، زیباسازی و ایجاد فضای سبز است انجام می‌گیرد.

 

ضمن اینکه اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس استان به عنوان متولی ساخت و مقاوم‌سازی مدارس در استان هم‌سو با اجرای این طرح مدارسی را که نیازمند تعمیرات اساسی است مورد بازسازی قرار می‌دهند و این فعالیت‌ها که تخصصی و سخت است را در مدارس انجام می‌دهد.

 

* هدف از اجرای این طرح استفاده از دانش‌آموزان به عنوان کارگر نیست

 

فرمانده سپاه ناحیه کنگاور نیز با بیان اینکه هدف از اجرای این طرح استفاده از دانش‌آموزان به عنوان نیروی انسانی و کاری نیست، ادامه داد: دانش‌آموزان در حاشیه این طرح در برنامه‌های متنوع فرهنگی و فرهنگی حضور می‌یابند.

 

وی با بیان اینکه با اجرای این طرح روح نشاط و شادابی در بین دانش‌آموزان ایجاد می‌شود، تصریح کرد: اگر برای اوقات فراغت دانش‌آموزان برنامه‌ریزی نکنیم به سوی تفریحات ناسالم کشیده می‌شوند.

 

این مسئول با اشاره به اینکه با حضور جوانان و نوجوانان در عرصه‌های سازندگی احساس مفید بودن به این افراد دست می‌دهد، اظهار کرد: با پایان این طرح دانش‌آموزان نسبت به محیط تحصیلی خود احساس هم‌بستگی و وابستگی خواهند داشت.

 

درپایان بعنوان تشویق دانش آموزان شرکت کننده درطرح هجرت تدارک اردوی زیارتی به شهرمقدس قم  وجمکران دیده شده است.

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud