Header
Header
Header

کنگاور خاستگاه کشت گیاه گشنیزدر کشور/ صنایع تبدیلی نیاز اصلی کنگاور

به گزارش کنگاور اینفو: گیاهان دارویی از دیرباز در طب سنتی و امروز در علوم پزشکی مورد توجه قرار گرفته و همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است.
گشنیز از قدیمی ترین گیاهان دارویی شناخته شده است، از اسانس گشنیز در صنایع غذایی، آرایشی و بهداشتی، نوشابه سازی، شکلات سازی و نیز صنایع دارویی استفاده می شود.
تولید سالیانه جهانی آن بیش از ۲۲۰ هزار تن است که حدود ۶۰ درصد آن به روسیه تعلق دارد.
این گیاه در کاهش اضطراب و بی خوابی مورد استفاده قرار می گیرد اثر ادرارآوری این گیاه در انسان، باعث کاهش فشار خون، دفع سنگ های کلیه و مثانه، رفع تجمع آب در بافت ها می شود.
گشنیز
به گزارش کنگاور اینفو در ایران از برگ و ساقه گشنیز به عنوان سبزی جات خوردنی استفاده می شود و در هند از تخم گشنیز به عنوان یکی از ادویه جات مهم مورد استفاده قرار می گیرد.
**ایران سالانه بیش از ۱۲هزار تن گشنیز به خارج از کشور صادر می کند
یکی از صادرکنندگان گشنیز در گفت و گو با ایرنا گفت: سالانه بین ۱۲ تا ۱۴ هزار تن گشنیز ایران به خارج از کشور صادر می شود که بخش اعظم آن را کشور پاکستان خریداری می کند.
علی حسین سلطان آبادی که روزانه ۲۵ تن گشنیز از شهرستان کنگاور به پاکستان صادر می کند می گوید: در سال به تنهایی بیش از ۶ هزار تن گشنیز از غرب کشور صادر می کند که باعث ورود ۱۱۰ میلیون دلار ارز به کشور می شود.
وی مصارف دارویی، آرایشی و بهداشتی از موارد کاربرد گشنیز عنوان کرد که بخش اعظمی از تولیدات شهرستان کنگاور به صورت خام از استان خارج می شود.
سلطان آبادی ادعا دارد که در صورت حمایت از وی و ایجاد صنایع تبدیلی در شهرستان کنگاور میزان ۱۱۰ میلیون دلار ارز وارداتی به کشور را به دو برابر می رساند و تمام گشنیز کشور را از شهرستان کنگاور صادر می کند.
وی نبود صنایع تبدیلی را عاملی بر افزایش افت ۱۷ درصدی گشنیز عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: گیاه گشنیز به حال خود به صورت خام صادر می شود که اگر آن را پاک شده صادر کنیم میزان افت آن به پنج درصد کاهش پیدا می کند.
وی اضافه کرد: کنگاور ظرفیت زیادی برای احداث صنایع تبدیلی، کارگاه و کارخانجات فرآوری گیاهان دارویی در استان کرمانشاه دارد.
سلطان آبادی یادآور شد: پاک کردن گشنیز و تبدیل آن به بوجار شده نیازمند ابتدایی ترین صنایع می باشد که با راه اندازی یک سیستم ساده سورت کردن حبوبات و غلات حداقل ۵۰ نفر مشغول به کار می شوند.

** کرمانشاه مقام دوم تولید گشنیز در کشور
رییس اداره تولیدات گیاهی کنگاور در گفت و گو با ایرنا از جایگاه دومی استان کرمانشاه در تولید گیاه گشنیز بعد از استان همدان خبر داد و گفت: بیشترین سطح زیرکشت در استان مربوط به شهرستانهای کنگاور، کرمانشاه، هرسین و صحنه می باشد.
علی طاهرآبادی افزود: شهرستان کنگاور با شرایط مساعد آب و هوایی نه تنها در بخش های مختلف کشاورزی بلکه در بخش کشت گیاه دارویی گشنیز توانسته رتبه خوبی را در سطح استان و کشور به خود اختصاص دهد.
گشنیز گیاهی است علفی و یک ساله، به رنگ سبز که ارتفاع آن تا ۸۰ سانتی متر نیز می رسد، برگ های آن به دو شکل ظاهر می شوند آنهایی که در قائده ساقه وجود دارند به شکل دندانه دار و دیگری در طول ساقه باریک می شود.
نیاز آبی کم ، کم غذا بودن، کم توقع بودن و مراقبت زراعی کوتاه از ویژگی های گیاه گشنیز بود که رییس اداره تولیدات گیاهی کنگاور به آنها اشاره کرد.
وی افزود: میوه گشنیز گرد و به رنگ زرد است، بوی تازه آن متبوع نبوده و تقریبا بد بو است ولی بر اثر خشک شدن این بو از بین رفته و خوشبو می شود.

**۸۰۰ هکتار از اراضی کنگاور به کشت گشنیز اختصاص دارد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کنگاور گفت: بالغ بر ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان سالانه به کشت گشنیز اختصاص می یابد.
مرتضی قاسمی یادآور شد: در سالهای اخیر با توجه به بحران کم آبی و با هدف مدیریت منابع آب سازمان جهاد کشاورزی جایگزین نمودن گیاهان با نیاز آبی پایین را در دستور کار خود قرار داده است.
وی با اشاره به برگزاری کارگاههای آموزشی و ترویجی و ایجاد مزارع الگویی برای کشاورزان کنگاور افزود: گیاه دارویی گشنیز از جمله گیاهانی است که در صورت افزایش سطح زیرکشت آن ارزش اقتصادی بالایی برای این شهرستان به ارمغان می آورد.
مدیر جهاد کشاورزی کنگاور با اشاره به متوسط تولید ۲ هزار تا ۲ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم در هر هکتار از مزارع کشت گشنیز کنگاور گفت: گیاه گشنیز سالانه بالغ بر یک هزار و۸۰۰ تن عملکرد داشته و با استقبال خوبی از طرف کشاورزان کنگاوری رو به رو شده است.
قاسمی ارزش اقتصادی بالا، سادگی عملیات کاشت، داشت و برداشت و نیاز آبی کم گیاه گشنیز را سه عامل اصلی افزایش سطح زیرکشت این محصول عنوان کرد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کنگاور اظهار داشت: محصول گشنیز به صورت خام از کنگاور صادر می شود و نبود صنایع تبدیلی و فرآوری گشنیز یکی از مشکلات این شهرستان محسوب می شود.
مدیر جهاد کشاورزی کنگاور یادآور شد: در صورتی که مسئله بازاریابی و صنایع تبدیلی گیاه گشنیز در منطقه و شهرستان حل شود می توان از آن در تناوب غلات در شرایط خشک نیز استفاده کرد.

کنگاوراینفو-شهرستان کنگاور

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud