Header
Header
Header

سگهای ولگرد سلامت شهروندان کنگاور را تهدید می کنند

 

 

افزایش بی رویه جمعیت سگ های ولگرد و پرسه زنی آنها در بیشتر محله ها، میدان ها و خیابان های سطح شهر کنگاور معضلی است که این روزها موجب نگرانی و ایجاد مشکلاتی برای شهروندان شده که این اتفاق می تواند تبعات بهداشتی و اجتماعی ناخوشایندی به همراه داشته باشد.
سعید بیات ساکن منطقه اسلام آباد کنگاور به خبرنگار ایرنا گفت: در طول شبانه روز تقریبا بالای ۱۵ قلاده سگ در سطح کوچه های محله اسلام آباد مشاهده شده که تعدادی از شهروندان نیز با ارگان های مربوطه از جمله شهرداری تماس گرفته اند تا در این باره اقدام کند، اما شهرداری کنگاور توجهی به این تماس های تلفنی نکرده است.
وی افزود: جلوگیری از شیوع امراض انسانی و حیوانی و جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و ولگرد از وظایف شهرداری است.
بیات گفت: آزادی و جولان این حیوانات نگرانی هایی را در بحث سلامت شهروندان ایجاد کرده و هر کدام از این حیوانات متاسفانه می تواند ناقل بیماری های مسری و واگیردار خطرناک باشند که تهدیدی جدی برای سلامت مردم و بهداشت محیط است.
بهزاد سرمستی یکی از ساکنان شهرک بسیج در این خصوص گفت: خطر جدی و غیربهداشتی سگ های ولگرد در این منطقه یکی از معضلات جدید شهروندان شده است که باید هرچه سریع تر پیگیری شود.
وی افزود: اگر در ساعات پایانی شب و ساعات اولیه صبح گشتی در سطح این منطقه بزنید، به وضوح شاهد حرکت دسته ای و بعضاً انفرادی سگ های ولگرد در خیابان ها و کوچه پس کوچه های اینجا خواهید بود.
به گفته برخی از شهروندان، چندین ماه است که تعداد سگ های ولگرد در منطقه فرهنگیان و شهرک سپاه بخصوص چهار راه زورخانه نسبت به ماه های گذشته بیشتر شده است.
میثم رحمتی زاده نیز ساکن شهرک سپاه در این خصوص گفت: این روزها مردم این منطقه با پدیده ای به نام سگ های ولگرد مواجه هستند که کم کم در حال تبدیل شدن به یک خطر بهداشتی است.
وی به نزدیکی کمربند ضلع جنوبی شهر به مناطق جنوبی از جمله شهرک های فرهنگیان و سپاه اشاره کرد و گفت: نزدیکی این محله ها به حاشیه شهر باعث شده سگ های ولگرد در کوچه و خیابان ها جولان دهند و باعث ایجاد رعب و وحشت کودکان و سلب آسایش شهروندان برخی از خیابان های این منطقه شوند.
رحمتی زاده گفت: خانم های این منطقه به دلیل ترس از خطر حمله سگ های ولگرد به ویژه در شب، در کوچه و پس کوچه های این منطقه کمتر تردد می کنند.
وی به دیگر مشکلات وجود سگ های ولگرد در سطح شهر اشاره کرد و اظهار داشت: سگ های ولگرد با پاره کردن کیسه های زباله و پخش آن ها در کوچه، سبب آلوده شدن محیط می شوند که باعث می شود بیماری های مسری زیادی را برای شهروندان به وجود آورد.
یکی دیگر از شهروندان با اعلام نارضایتی از گسترش سگ های ولگرد در سطح منطقه خرمنجا گفت: سگ های ولگرد محیطی پر از ترس و استرس را برای مردم به وجود آورده اند و از سویی خطر گازگرفتگی توسط سگ و ابتلا به بیماری های خطرناک به واسطه این حیوان وجود دارد.
علی دهقان گفت: با توجه به زیاد بودن این حیوانات در این منطقه، احتمال ابتلای افراد به بیماری ها از جمله هاری و کیست هیداتیک به واسطه تماس با سگ و یا سگ گزیدگی بسیار بالاست و مسئولان امر باید نسبت به اتلاف این حیوان خطرناک بیش از پیش تلاش کنند.
وی افزود: امیدواریم مسئولان زحمت کش شهرداری کنگاور که با تلاش های شبانه روزی خود موجبات رضایتمندی شهروندان را فراهم می کنند برای رفع این معضل هم چاره این بیاندیشند.

 

مسکن مهر کنگاور
مدیر دامپزشکی شهرستان کنگاور نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: تردد سگ های ولگرد در مکان های عمومی می تواند سلامت مردم به ویژه کودکان را با خطر روبرو کند.
دکتر حسین صالحی افزود: مسئله مهمی که وجود دارد تاثیر روانی حضور این حیوانات در اماکن مسکونی به خصوص برای کودکان است که بسیار خطرناک می باشد و معمولا کودکان بیشتر مورد حمله این حیوانات قرار می گیرند.
به گفته مدیر دامپزشکی کنگاور سگ های ولگرد باعث انتقال بیماری مشترک زیادی به انسان هستند که از مهمترین آنها می توان به بیماری هایی همچون هاری، کیست هیداتید، لیشمانیوز جلدی یا سالک و انگلهای خارجی مثل کک و شپش اشاره کرد.
وی در پایان یادآور شد: با توجه به دستورالعمل کنترل جمعیت سگهای ولگرد جمع آوری، نگهداری وعقیم سازی سگ های ولگرد وظیفه شهرداریها می باشد.
صالحی با بیان اینکه واکسیناسیون سگ های ولگرد بصورت رایگان انجام می شود اظهار داشت: امسال حدود ۲۰۰ قلاده سگ صاحبدار در روستاها و واحدهای دامداری واکسینه شده اند.
وی افزود: پیش بینی می شود در سال جاری نیز ۴۰۰ قلاده از سگ های صاحب دار و ولگرد در شهرستان کنگاور واکسیناسیون شوند.
سرپرست شهرداری کنگاور نیز در این باره به خبرنگارایرنا گفت: طی چند سال اخیر اقدامات مختلفی در راستای کنترل جمعیت سگ های ولگرد در کشور به انجام رسید که هیچ یک از این روشها اعم از خشن یا مرگ آرام نتوانست نتایج مطلوبی را در راستای کنترل تعداد سگ های ولگرد حاصل کند.
اسفندیار رحمت آبادی افزود: با توجه به اینکه قرارداد پیمانکار زنده گیری سگ های ولگرد به اتمام رسیده است در روزهای آینده یک گروه کار زنده گیری سگ های ولگرد را انجام می دهند.
وی با بیان اینکه جمع آوری این حیوانات توسط سازمان های مردم نهاد انجام می شود، افزود: اکیپ زنده گیر، پس ازعقیم سازی، حیوان را در محل هایی که جمع آوری در آنها صورت خواهد گرفت یا اماکنی که مناسب تشخیص داده شود، رها می کند تا هم دسترسی به غذا برای آنها وجود داشته باشد و هم مزاحمتی برای مردم ایجاد نشود.
رحمت ابادی با اشاره به واکسینه شدن این سگ ها پس از زنده گیری، اظهار کرد: این سگ ها توسط دامپزشک معاینه می شوند و در صورت نیاز به آن ها آنتی بیوتیک داده می شود و همچنین اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با ارائه واکسن رایگان در اجرای این پروژه کمک می کند.
سرپرست شهرداری کنگاور گفت: در عین حال عقیم سازی و نگهداری سگ های ولگرد هزینه های زیادی برای شهرداری به دنبال دارد.
مجید رحمتی

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud