Header
Header
Header

رودخانه گاماسیاب پر از آب شد + تصاویر

 

بر اثر بارندگی های اخیر گاماسیاب جانی دوباره گرفت که موجب خوشحالی بسیاری از مردم این منطقه شده است.

به گزارش کنگاور اینفو به نقل از امروله رودخانه گاماسیاب که به زبان محلی رودی که ماهی های بزرگ دارد نامیده می شود (گاماسیاب از گا (گاو) + ماسی (ماهی) + آب تشکیل شده، یعنی آبی که دارای گاوماهی (ماهی بزرگ) می‌باشد) به عنوان اصلی ترین شریان آب منطقه شهرستان صحنه چند سالی است به دلیل حفر چاه های غیر مجاز و برداشت بی رویه آب در فصل های اولیه سال خشک می شود که این امر حیات هزاران گونه جانوری این رودخانه را با خطر روبرو کرده است.

متاسفانه کشت های پر مصرف آبی از جمله شالی کاری در روستاهای همجوار هر ساله  میزان خشک شدن گاماسیاب را تشدید می کنند به گونه ای امسال در فصل اردیبهشت ماه این رودخانه خشکید و برای سومین سال فاجعه زیست محیطی را پدید آورد.

گاماسیاب

هر چند تلاش مسئولان برای مقابله با چاه های غیر مجاز و کشت های پر مصرف آبی از جمله برنج و ذرت با تمام قاطعیت انجام گرفت ولی نتوانست کارساز باشد.

dsc00102_copy

چند روز پیش بر اثر بارندگی های اخیر که متصدی ایستگاه هواشناسی صحنه میزان آن را بسیار مطلوب بیان کرد گاماسیاب جانی دوباره گرفت که موجب خوشحالی بسیاری از مردم این منطقه شده است.

بیش از ۲۵۰ چاه غیر مجاز در صحنه مسدود شده است

مجتبی کمال منش مدیر امور آب شهرستان صحنه در گفتگو با امروله اظهار داشت: همزمان با شناسایی های که توسط گروه های گشت وبازرسی شهرستان انجام شد احکام انسداد چاه ها پس از دریافت حکم قضایی صادر و با همکاری نیروی انتظامی ۲۵۰ حلقه چاه غیر مجاز در صحنه مسدود شد.

وی در ادامه با بیان اینکه حفر چاه های غیر مجاز و برداشت بی رویه آب این رودخانه بزرگترین عامل خشک شدن آن است تصریح کرد: ۱۰۳ حلقه از این چاه ها بطور میانگین ۴ لیتر در ثانیه از منابع آب زیرزمینی بهره می بردند که با انسداد آنها از برداشت بی رویه حدود ۴۱۲ لیتر در ثانیه آب زیرزمینی جلوگیری بعمل آمد.

dsc00957_copy

کمال منش خاطر نشان کرد: حدود ۹۳ درصد از آب کشور در حوزه کشاورزی مصرف می شود و اگر ما با ارائه روش های نوین کشاورزی و کشت های زراعی کم مصرف چند درصد از این رقم را کاهش دهیم اقدام بسیار مثبتی صورت گرفته است.

مدیر امور آب شهرستان صحنه در پایان گفت: عدم حفر چاه های غیر مجاز و استفاده از شیوه های نوین کشاورزی و باغداری باید به صورت یک فرهنگ در بین کشاورزان بوجود آید تا منابع آبی از دست رفته دوباره احیاء شود.

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud