Header
Header
Header

بلاتکلیفی بر میادین عرضه دام کنگاور سایه انداخته است

 

 

به گزارش کنگاور اینفو بلاتکلیفی بر میادین عرضه دام کنگاور در حالی سایه انداخته است که از بهره برداری میدان دام جدید این شهرستان یک سال می گذرد.

 

میدان دام

طرح انتقال میدان دام کنگاور به خارج شهر در حالی بلاتکلیف مانده که میدان دام سابق کنگاور بعد از چندین بار پلمپ کردن همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و استقرار این میدان در مسیر دانشگاه آزاد اسلامی واحد کنگاور، تهدیدی جدی برای سلامت دانشجویان و شهروندان است.
به گفته شهروندان کنگاوری فعالیت میدان دام در نزدیکی شهر باعث انتشار بوی بد، افزایش حشرات و گسترش بیماری های مشترک بین دام و انسان بخصوص در فصل بهار و تابستان می شود.
این در حالی است که با اجرای طرح انتقال میدان دام به میدان جدید اعمال مدیریت واحد برای اجرای دقیق ضوابط و مقررات بهداشتی در میدان جدید، زمینه اجرای دستورالعمل های بهداشتی – قرنطینه ای و برنامه های پیشگیری و کنترل و مراقبت، گزارش سریع و به موقع تلفات غیرعادی، اجرای کلیه برنامه های پیشگیری، کنترل و مراقبت بیماری ها، جلوگیری از عرضه غیرمجاز دام، کنترل و محدود سازی قاچاق هرگونه دام زنده و در نهایت تامین سلامت شهروندان فراهم می شود.
فرماندار کنگاور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میدان دام قدیم فاقد مجوز قانونی است و در برابر قانون تمکین نمی کند.
شریف خسروی سلامت شهروندان کنگاوری را در اولویت تمام برنامه ها عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: نباید سلامت شهروندان را با دلسوزی برای عده ای خاص تعریف کرد.
وی تصریح کرد: وجود بیش از چهار هزار دانشجو دانشگاه آزاد در نزدیکی این میدان دام، حفظ بهداشت عمومی سطح شهر و اعتراض سه دستگاه متولی از عواملی بود که شعبه تعزیرات حکومتی شهرستان اقدام به صدور حکم پلمپ کرد.
وی با انتقاد از اینکه بخشی از شهر تبدیل به دامداری شده است اضافه کرد: دیوان عدالت اداری هم اگر مصوبه نقض کند سلامت شهروندان برای ما ملاک است نه چیز دیگری.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان کنگاور نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: میدان دام قدیم کنگاور به دلیل قرار گرفتن در محدوده شهر و نداشتن استانداردهای بهداشتی مثل جایگاه نگهداری مناسب و نداشتن مسئول فنی- بهداشتی و قرار گرفتن در مسیر تردد دانشجویان دانشگاه آزاد و رعایت نکردن حریم منازل مسکونی شهروندان فاقد شرایط لازم برای دریافت پروانه بهداشتی از سازمان دامپزشکی کشور می باشد.
دکتر حسین صالحی افزود: شبکه دامپزشکی از سال ۱۳۹۰ با اخطار دادن به متصدی واحد فوق خواستار تعطیل نمودن واحد و انتقال آن به مکان مناسب شده که با عدم توجه متصدی و مالکین در نهایت طی فراخوانی که صورت گرفت امتیاز تاسیس میدان دام جدید در سال ۹۱ به فرد دیگری واگذار شد.
صالحی ادامه داد: با شروع به فعالیت واحد جدید شبکه دامپزشکی از طریق مراجع قضایی اقدام به جلوگیری از فعالیت واحد میدان دام قدیم نمود که متاسفانه پس از پلمپ واحد قدیم در ۱۵ بهمن ماه سال ۹۳ متصدی اقدام به فک پلمپ کرده که موضوع در مراجع قضایی شهرستان پیگیری شد.
وی گفت: به دلیل شروع مجدد فعالیت میدان دام سابق، شبکه دامپزشکی با طرح موضوع در شورای تامین شهرستان و با مصوبه این شورا اقدام به پلمپ مجدد میدان نمود که متاسفانه این بار نیز با فک پلمپ متصدی میدان دام رو به رو شد.
رئیس اداره دامپزشکی کنگاور با اشاره به اینکه واحد دام به دستور دادستان شهرستان در آخرین روزهای سال ۹۳ نیز پلمپ شد افزود: متاسفانه متصدی میدان دام برای چندمین بار پلمپ مربوطه را فک و اقدام به فعالیت غیرمجاز نمود.
صالحی در ادامه گفت: با توجه به شرایط بوجود آمده شبکه دامپزشکی شهرستان کنگاور با طرح موضوع در تعزیرات حکومتی شهرستان خواستار رسیدگی به موضوع شد که قاضی شعبه تعزیرات حکومتی اقدام به صدور حکم پلمپ نمود که نهایتا در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه سال جاری میدان دام پلمپ گردید و تا مهر ماه نیز پلمپ بود.
وی یادآور شد: متصدی میدان دام با طرح شکایت از تعزیرات حکومتی در دیوان عدالت اداری خواستار رسیدگی موضوع گردید که دیوان عدالت اداری با صدور دادنامه ای خواستار رسیدگی موضوع در کمیسیون ماده ۱۱ تعزیرات و رسیدگی مجدد به موضوع شد.
دکتر صالحی با بیان اینکه هم اکنون میدان دام به صورت غیرمجاز در حال فعالیت می باشد خاطرنشان کرد: با توجه به تکرار چندین باره وعدم رسیدگی و صدور حکم قاطع از طرف مراجع ذیصلاح موجب وهن قانون شده است.
وی خاطرنشان کرد: موضوع در کمیسیون ماده ۱۱ در استان در حال پیگیری است و بدون شک این واحد دام قادر به فعالیت مجدد نخواهد شد.
مسئول میدان دام سابق کنگاور احترام به قانون را مهمترین و بارزترین ویژگی خود بیان می کند.
عزت اله پور حسین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: سال ۱۳۶۶ به دستور فرماندار وقت احداث یک باب میدان دام در کنگاور با شرایط زمینی با عرض ۵۵ متر و به طول چراگاه – واقع در محوطه بین کشتارگاه و اداره هواشناسی شهر کنگاور اعلام شد و به مزایده گذاشته شد.
وی افزود: زمین ما با شرایط اعلام شده به طور کامل همخوانی داشت و با صدور مجوز قانونی از سوی مجمع امور صنفی شهرستان با حفظ تمام شئونات شروع به احداث میدان دام کردیم.
پورحسین با اشاره به اینکه روند خرید و فروش دام زنده تا سال ۹۱ ادامه داشت افزود: اداره دامپزشکی وقت در سال ۹۱ خواستار کسب پروانه بهداشتی از سوی میدان دام شد که پس از کش و قوس های فراوان در نهایت نماینده دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سال ۹۳ با بازدید از محل، نظر خود را مبنی بر اینکه میدان دام هیچ گونه مشکل بهداشتی ندارد و نیازی به کسب پروانه بهداشتی ندارد اعلام داشت.
وی با بیان اینکه در سال ۸۹ به عنوان کارآفرین برتر شهرستان کنگاور انتخاب شده است اظهار داشت: متاسفانه با وجود اینکه خرید و فروش دام تاکنون به صورت قانونی طی شده ولی چندین بار میدان دام با حکم غیرقانونی تعزیرات حکومتی پلمپ شده است.
مسئول میدان دام سابق کنگاور ادامه داد: براساس ماده ۳ نحوه نگه داری حیوانات اهلی مصوب سال ۱۳۹۲ بنا به دستور هیات وزیران مستند به اصل ۱۳۸ قانون اساسی، سازمان دامپزشکی تنها حق نظارت بر میادین دام را دارد و مراکز خرید و فروش دام مانند کشتارگاهها و میدان های میوه و تره بار زیرنظر شهرداری ها هستند.
پورحسین در خصوص علت فک پلمپ های مکرر میدان دام گفت: براساس قانون ۵۵۴ مجازات اسلامی، اگر افرادی بدون دستور مقام قضایی اقدام به پلمپ مکانی نمودند مالک می تواند به اموال خود دست پیدا کند.
باید طرح انتقال میدان دام کنگاور با هماهنگی فرمانداری ، دامپزشکی، شبکه بهداشت و درمان، شهرداری و نهادهای ذی ربط اجرا شود تا حدود ۵۰۰ دامدار شهرستان که این روزها بلاتکلیفی گریبانگیر آنها شده آسایش خاطر پیدا کنند.
مجید رحمتی

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud