Header
Header
Header

پدیده “ال نینو” کلید پیش بینی زمستانی سرد با بارندگی فراوان در خاورمیانه

 
به گزارش کنگاور اینفو به نقل از تابناک داوود پرهیزگار پیش از ظهر امروز در شانزدهمین کنفرانس ملی دینامیک شاره‌ها در دانشگاه رازی کرمانشاه اظهار کرد: در ارتباط با پدیده ال‌نینو مباحث غیرکارشناسانه‌ای از سوی مقامات رسمی و غیررسمی در سطح رسانه‌‌ها انجام می‌شود که وحشت و  نگرانی در سطح جامعه ایجاد کرده است.

وی این مباحث مطرح شده را کاملاً غیرعلمی دانست و افزود: ال‌نینو پدیده جدیدی نیست و اینکه برخی مطرح می‌کنند که سال‌های سرد همراه با بارش‌های سختی پیش روی ایران است در پیش‌بینی بلندمدت جایی ندارد.

رئیس سازمان هواشناسی پدیده ال‌نینو را شامل سه فاز خنثی، سرد و گرم عنوان کرد و گفت: با بررسی انجام شده در دوره ۳۰ ساله ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۰ پدیده قوی النینو در سه سال ۱۹۷۲، ۱۹۸۲ و ۱۹۹۷ به وقوع پیوسته است.

وی ال‌نینو را یک پدیده جوی مخصوص مناطق اقیانوس آرام برشمرد و افزود: این پدیده از تغییرات دمای سطح آب نسبت به دمای نرمال به وجود می‌آید و هرگاه دمای سطح آب نسبت به حد نرمال افزایش یابد این پدیده رخ می‌دهد.

پرهیزگار با بیان اینکه در ال‌نینو چرخه به سمت شرق اقیانوس آرام حرکت می‌کند و شرق آسیا و استرالیا را در بر می‌گیرد، ادامه داد: دامنه بارش‌های آن تا قاره آمریکا هم می‌تواند گسترش یابد.

وی بیان داشت: در منطقه همواره فاز گرم و سرد انسو شرایط تعیین شده و مشخصی را تحمیل می‌کند و سئوال اصلی این است که این شرایط در مناطق دیگر همچون خاورمیانه هم می‌تواند تأثیر گذار باشد که البته هر نوسانی در شاره می‌تواند بر قسمت‌های دیگر تأثیرگذار باشد.

رئیس سازمان هواشناسی با ال‌نینو در ایران تعیین کننده نیست، گفت: سه نوسان نائو، انسو و ام.جی.او باعث بارش‌ها در ایران می‌شوند که اصلی‌ترین آنها نائو است.

وی با رد این موضوع که ال‌نینو به سمت ایران حرکت می‌کند، تصریح کرد: این موضوع غیرعلمی است و نوسان آن بر روی اقیانوس آرام است.

 

 

ال نینو چیست ؟

نوسان جنوبی یکی از مهمترین و شاخص ترین رویداد هایی است که منجر به ظهور نا بهنجاری های بزرگ آب و هوایی در بسیاری از نقاط جهان می شود. هواشناسان و اقیانوس شناسان جهان در سال های اخیر مطالعات زیاد و دقیقی در مورد مکانیزم ایجاد ال نینو و تاثیرات متقابل جو و اقیانوس انجام داده اند ، بویژه مطالعات گسترده ای در ارتباط با ناموزونی دما در سطح دریا و نوسانات فشار جو در سال هایی که ال نینو رخ می دهد انجام گرفته است ، مجموعه این تغییرات را بنام نوسانات جنوبی می نامند که با کلمه اختصاری ENSO) ElNino Southern Oscillation )یعنی ترکیبی از دو کلمه ال نینو و نوسانات جنوبی است بکار می رود . برای نخستین بار واکر (۱۹۳۲) و بلیس (۱۹۳۷) بر وجود نوسانی در فشار سطح و در مقیاس جهانی اشاره کردند و آن را نوسان جنوبی SO نامیدند . بدین سان SOیک الگوی ارتباط از راه دور جهانی در اتمسفر است و به دلیل تمیز آن از سایر الگوهای ارتباط از راه دور ( بویژه نوسانات اطلس شمالی و آرام شمالی ) جنوبی نامیده شده است . مراکز عمل SO توسط یک گردش مداری شرق به غرب در امتداد صفحه استوا همراه با صعود هوا در غرب اقیانوس آرام و نزول هوا در شرق اقیانوس آرام به یکدیگر مربوط می شود و به این ترتیب گردش شکل می گیرد که توسط بژرگنس (۱۹۶۹) گردش واکر نامیده شد . ال نینو مولفه اقیانوسی ENSO است و با دگرگونی های بزرگ در دماهای سطح دریا در منطقه آرام حاره ای پدیدار می شود.

 

ال نینو

مشخصات ال نینو :

در طول پدیده ال نینو باد ها در استوا بر روی اقیانوس از غرب به شرق می وزند . این بادها در سطح آب اقیانوس جابجا شده و آبهای گرم سطح اقیانوس را که بوسیله خورشید در مناطق گرمسیری حرارت دیده اند ، به سواحل غربی شمال و جنوب قاره آمریکا می آورد . به دنبال آبهای گرم ، بارندگی نیز به سمت مشرق متمایل می شود ، به همراه سیل در پرو و خشکسالی در اندونزی و استرالیا . نشانه کلیدی ال نینو ، افزایش دمای غیر عادی در امتداد و هر دو طرف خط استوا در اقیانوس آرام مرکزی و شرقی است . این جریان هر چند سال یکبار با یک گرمایش عظیم و غیر معمول همراه می شود . بطوری که در این حال دماهای سطح دریا حداقل برای چند ماه پیاپی در ۳ تا ۵ محل ساحلی بالای حد نرمال می رود . و در پی آن دمای سطح دریا برای یک سال و یا حتی بیشتر بصورت غیر عادی باقی می ماند و برای برگشت به شرایط عادی منطقه ، حداقل تا ژانویه یا مارس آینده زمان لازم است .

ال نینو اصولاً تغییراتی در موقعیت تندبادها بوجود آورده و موجب پدید آمدن رفتارهای آب و هوایی غیر معمول در کره زمین می گردد . تغییرات در تند بادها که توسط ENSO صورت می گیرد بر آب و هوا نه تنها در شمال و جنوب قاره آمریکا بلکه در نقاط دوردستی همچون آفریقا و نواحی جنوبگان تاثیر می گذارد .

در حالت عادی آب و هوای نواحی گرمسیری منطقه غرب دارای دمای بیشتر از ۱۰ درجه سانتیگراد نسبت به سواحل شرق پرو و اکوادور می باشد . فشار هوا در بالای آب های گرم کاملاً پایین است . هوای مرطوب برخاسته از منطقه باعث تشکیل ابر های سنگین و بارانهای شدیدی مشابه بارانهای جنوب شرق آسیا ، گینه نو و شمال استرالیا می شود. که نهایتاًمنجر به افزایش بارندگی در مناطق جنوبی آمریکا و پرو و خشکسالی در قسمت غربی اقیانوس آرام که استرالیا و کشور های مجاور را نیز تحت تاثیر قرار می دهد ، می گردد . در طی یک رویداد ال نینو نابهنجاری های دمای سطح دریا ، سطحی به وسعت ۵ میلیون کیلومتر مربع را در طی مراحل انتقال تا تکامل پوشش می دهد .

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud