Header

آسیب شناسی انتخابات دهم در گفتگو با حمید باقری دبیر شورای مشورتی انتخابات

 

 

حمید باقری فعال سیاسی، اجتماعی ۵۴ ساله کارشناس تاریخ ، متولد کنگاور و بازنشسته لشگری از فعالان  فضای مجازی می باشند. ایشان در شبکه اجتماعی تلگرام در گروهی متشکل از نخبگان و فرهیختگان کنگاور و منطقه با دعوت از میهمانان محترم در طی دو هفته به موضوع آسیب شناسی انتخابات در حوزه انتخاباتی کنگاور صحنه و هرسین پرداختند.

 

حمید باقری

 

شورای موسوم به شورای مشورتی متشکل از ۳۶ نفر از اعضای آگاه به مسایل سیاسی اجتماعی شهرستان کنگاور و منطقه  برای بررسی کاندیداهای احتمالی مجلس دهم و معرفی کاندیداهای اصلح به مردم دست به کار شده و طی سلسله جلساتی صلاحیت تعدادی از نامزدها را بررسی و نامزدهای پیشنهادی خود را معرفی کردند.

دبیر شورای مشورتی انتخابات دهم در حوزه کنگاور در گفتگوی کوتاهی با پورتال خبری کنگاور اینفو به چند سوال با موضوع جمع بندی مباحث انجام شده و نظر ایشان راجب آسیب های انتخابات در منطقه پاسخ دادند که مشروح این گفتگو در اینجا ارائه شده است.

با عرض سلام خدمت آقای باقری عزیز مهمترین آسیب هایی که انتخابات را در منطقه ما تهدید میکنند چه آسیب هایی هستند ؟

با سلام خدمت شما به صورت دسته بندی شده اصلی ترین مواردی که بیشتر آنها را به عینه دیده ایم شامل موارد زیر می شوند:

 1. استفاده از ناآگاهی های مردم به دلیل عدم دسترسی مردم به منبع اطلاعاتی صحیح و مرجع جهت شناخت درست کاندیداها. همچنین نا آگاهی مردم نسبت به وظایف اصلی نماینده در مجلس شورای اسلامی سبب می شود تا کاندیدا یا برخی از حامیان آنها با دادن اطلاعات ناصحیح به مردم به جذب آرا بپردازند.

برای رفع این آسیب یک راه پیشنهادی افزایش زمان تبلیغات می باشد تا در این مدت مردم فرصت کافی برای شناخت صحیح تر کاندیدا پیدا کنند. ۶ روز زمان برای تبلیغات زمان کوتاهی است و در این مدت اطلاعات زیادی از کاندیداها منتشر می شود که تشخیص صحت آنها در این زمان امکان پذیر نیست و موجب سردرگمی مردم می شود.

راه حل دیگر مناظره می باشد که در کشورهای مختلف نیز به وفور استفاده می شود که متاسفانه در ایران جایگاهی ندارد و به دلایل فرهنگی مشکلات خود را خواهد داشت که نمونه اش را در انتخابات ریاست جمهوری دوره های قبل ملاحظه کردیم.

 1. تهمت زدن به یک کاندیدا که معمولا توسط هواداران کاندیدای دیگر صورت می گیرد و در محیط های کوچک می تواند به سرعت موجب ریزش آرای یک کاندیدا شود و در زمان محدود امکان پیگیری و روشن کردن اذهان نسبت به تهمت وجود نخواهد داشت. نمونه اش را در دوره های قبل دیده ایم که نسبت به اقای زمانی و از قول ایشان شایعاتی را پراکنده کردند و وقتی من به شخصه از ایشان پیگیر شدم گفتند که شایعه بوده و برای ریزش آرا استفاده شده است.
 2. غیبت کردن پشت سر نامزد. زمانی که نامزد یا نماینده اش در یک جمع وجود ندارد برخی با غیبت کردن پشت سر وی موجبات تغییر رای مردم را نسبت به وی فراهم می کنند.
 3. توهین که نمونه اش در برهم زدن جلسات یک کاندیدا توسط حامیان کاندیدای دیگر را مشاهده کرده ایم.
 4. تطمیع در این آسیب یک کاندیدا یا حامیانش با پیشنهاد پول و یا پست و مقام از کاندیدای دیگر درخواست می کنند که عرصه را برای وی خالی نماید.
 5. تزویر . آسیب دیگر که نمونه هایش را دیده ایم تزویر می باشد برای روشن شدن این آسیب یک نمونه اش را بیان می کنم که در همدان اتفاق افتاده است. در دوره های قبل به یکی از کاندیداهای همدان گفته می شود که شما از حوزه تهران ثبت نام کنید در آنجا به اندازه کافی رای خواهید داشت و ما شما رو حمایت می کنیم در این حوزه نماینده شوید. که بعدا مشخص می شود برای اینکه کاندیدای مورد نظر خودشان از حوزه همدان رای بیاورد این کاندیدا را فریب داده و در تهران هم رای نیاورده و حمایتی از ایشان نشده.
 6. خرید و فروش رای که نمونه اش در منطقه ما اتفاق افتاده. کسانی رای خود را می فروشند که از لحاظ مالی مشکلات زیادی دارند و یا فکر می کنند هرکسی نماینده بشود هیچ فرقی برای آنها نخواهد داشت.
 7. تخریب : با یک نمونه این آسیب رو توضیح می دهم در دوره های قبلی حامیان یک کاندیدا عکس ها و پوسترهای تبلیغاتی کاندیدای مورد حمایت خود را بر گردن حیوانات آویزان کرده و عکس و فیلم گرفتند و در نهایت این کار را به حامیان کاندیدای رقیب نسبت دادن.
 8. تهدید : فرستادن پیغام به صورت مستقیم که از انتخابات کنار برو.
 9. تقلب در انتخابات که به دلیل گستردگی و دورافتادگی بعضی از مناطق امکان پذیر است و به شخصه نمونه هایی از آن را دیده و شنیده ام.

 

جناب آقای باقری کدامیک از این آسیب ها مشمول قوانین نظارتی و کنترلی می شوند و می توان از آنان پیشگیری کرد ؟

تقلب و خرید و فروش رای به راحتی قابل پیگیری و کنترل نمی باشد و حتی همه موارد دیگر که در سوال یک مطرح کردم قابل اثبات نیستند. در تشریح دلیل آن باید بگویم که کسانی که با علم قضا آشنایی دارند می دانند که چهار منبع اصلی که قضاوت بر اساس آن صورت می گیرد موارد زیر می باشد ک

 1. اعتراف: معمولا کسی که خلافی انجام داده به راحتی اعتراف نمی کند.
 2. شاهد : در چنین مواردی معمولا کسی حاضر به شهادت نمی شود و وقتی کسی درخواست می کند که آنچه را که دیده ایئ در دادگاه بیان کنید. فرد بیان می کند که شما چند روز دیگر آشتی می کنید و رسوایش برای من است.
 3. سند و مدرک : معمولا نایاب است و کسی که آگاهانه خلافی می کند مدرکی به جا نمی گذارد.
 4. علم قاضی : محدود است و معمولا نمی تواند حکم دهد بر این اساس و معمولا دادگاه های تجدید نظر چندین بار تکرار می شوند و دیر به نتیجه می رسد و یا بن بست حاصل می شود.

بنا براین پیگیری تخلفات روی داده هزینه و انرژی زیادی می گیرد و معمولا کاندیدایی که از این آسیب ها و بداخلاقی ها آسیب دیده قید پیگیری را میزند.

 

سوال دیگر من از شما این است که همانطور که شما هم بیان کردید کم آگاهی و بی اطلاعی افراد در منطقه یک آسیب جدی می باشد که ممکن است سبب ورود افرادی که اصلح نیستند به مجلس شود و این خود سبب آسیب های جدی تر می شود که تبعات آن گریبانگیر منطقه خواهد شد. چگونه می شود این آسیب را تعدیل نمود؟

کم اطلاعی و یا کم اطلاع نگهداشتن جدا از هم هستند. مثلا در کشور عراق در زمان صدام شیعه ها نسبت به سنی ها عقب نگه داشته شدند و این تفاوت را به عینه در سفر به عراق مشاهده کردم. یه وقت به علت کم سوادی و مطالعه کم اطلاعات شخص یا گروهی کم است و نمی تواند بر پایه آن انتخاب درستی داشته باشد. از طرف دیگر ممکن است رسانه های به صورت میلی عمل کرده و اطلاعات غرضمند و ناقص به مردم بدهند و عمدا باعث ناآگاهی مردم و گمراهی آنها شوند.

انتخابات سه رکن دارد که این سه رکن باید وظایف خود را به درستی انجام دهند تا مرم بتوانند آگاهانه انتخاب درستی داشته باشند. این ارکان شامل “حاکمیت”   “نامزدها” و “مردم ” می باشد.

وظیفه حاکمیت این است که اجازه دهد کاندیداهایی از همه سلایق در انتخابات حضور داشته باشند.

وظیفه کاندیدا این است که در تبلیغات اطلاعات درست به مردم دهد و با دروغ موجبات فریب مردم را فراهم نکند. همچنین با دادن قولهایی مثل دادن امتیازات و یا رفع مشکل شخصی و مشکل اشتغال فرزندان مردم سطح انتظارات مردم را پایین نیاورند این خود موجب گمراه شدن مردم نسبت به وظایف اصلی نماینده می شود. وقتی نماینده اصلح وارد مجلس شود و کار خود را به درستی انجام دهد می تواند باعث رفع خیلی از مشکلات شود که ممکن است مشکل شخصی تک تک مردم باشد مثل بیکاری جوانان. وقتی ۱۰۰ آمد ۹۰ هم پیش ماست.

وظیفه مردم این است که با مطالعه و تحقیق کاندیدای خود را انتخاب کنند و نسبت به وظایف نمایندگی اطلاعات خود را بالا ببرند. در دادن اطلاعات صحیح به مردم نقش رسانه ها بسیار پررنگ است.

مردم باید راجب کاندیداهای جدید نیز به دقت تحقیق کنند و به دلیل نا آشنا بودن از آنها چشم پوشی نکنند. مثلا به شخصه دیده ام که برخی می گویند فلان کاندید برای این شهر چه کار کرده یا تا حالا کجا بوده است ؟ باید به این افراد عرض کنم از افراد جدید برنامه بخواهید و از نماینده های قبلی کارنامه بخواهید.

 

سخن آخر :

بعد از انتخابات همه باید کنار هم در صلح و صفا برای آبادانی کشور و منطقه تلاش کنند و مبارزات انتخاباتی را فراموش کنند.

 

با تشکر از جناب آقای حمید باقری دبیر شورای مشورتی انتخابات مجلس دهم در حوزه کنگاو صحنه و هرسین.

 

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud