Header
Header
Header

محمد تقی حسن زاده : بانوان در نقش های مدیریتی و مشاوره ای در جایگاه شایسته خود قرار نگرفته اند

وزارت ورزش وجوانان و به طور اخص مرکز مطالعات وپژوهش های راهبردی، به عنوان شاخص ترین دستگاه متولی امور جوانان می باشد. دکتر محمد تقی حسن زاده از تیرماه ۱۳۹۱ تا تیرماه ۱۳۹۴ رئیس این مرکز بوده و به دلیل تصمیم به شرکت در انتخابات مجلس از این سمت استعفا داده و در حال حاضر این مرکز توسط سرپرست اداره می شود.

لینک صفحه ریاست مرکز مطالعات وزارت ورزش و جوانان در سایت وزارت ورزش و جوانان

با توجه به اینکه در زمان ریاست ایشان در این مرکز، مطالعات و تحقیقات آماری و میدانی گوناگونی در زمینه امور جوانان، بانوان خانواده و مسایل اجتماعی آنان انجام شده در گفتگو با ایشان موضوع مشارکت بانوان در مسایل اجتماعی و سیاسی و بهره گیری از آنان در سمت های مدیریتی و مشاوره ای را جویا شدیم. این گفتگوی کوتاه به شرح زیر می باشد.

دکتر حسن زاده

آقای دکتر به نظر شما بانوان تا چه اندازه می توانند در نقش سیاسی و اجتماعی حضور داشته باشند؟
پاسخ دادند : از گذشته های دور در جوامع و فرهنگ های مختلف نقش های مردان از زنان به صورت سنتی از هم تفکیک شده بود و کارهای فیزیکی و سنگین و معمولا کارهای بیرون از خانه به مردان و کارهای منزل به زنان واگذار می شد اما در طی قرون مختلف تحولات علمی اجتماعی و فرهنگی به صورت مداوم چهره بیشتر مشاغل را دگرگون ساخت بطوریکه در به عهده گرفتن مسولیت های برای آقایان و خانم ها تفاوت ها کمرنگ تر شد. در طی این سالها زنان نیز با افزایش سطح علمی و حضور در دانشگاه در توانمند سازی خود کوشیدند و امروزه حضور بانوان در عرصه های علمی و موفقیت های آنها را شاهد هستیم.
این تحولات اجتماعی سبب شد که در فرهنگ ها و کشورهای مختلف شاهد حضور پررنگ تر خانم ها در عرصه های اقتصادی ، سیاسی کار آفرینی و … نیز باشیم .با این وجود در برخی جوامع حضور زنان در جامعه فعال تر و برخی جوامع دیگر با حفظ دیدگاه های سنتی گذشته بانوان کمتر در امور اجتماعی و سیاسی مشارکت دارند .

همین گوناگونی در کشور ما نیز دیده می شود به علت گستردگی جغرافیای و فرهنگی کشور عزیزمان این تفاوت ها در فرهنگ های مختلف دیده می شود.

به نظر بنده میزان مشارکت بانوان در مسایل سیاسی و اجتماعی علی رغم رشد چشمگیری که در سی سال گذشته داشته هنوز جای پیشرفت دارد و جایگاه واقعی خود را کسب نکرده است. در استان و منطقه ما نیز با رعایت مسایل فرهنگی و اجتماعی می توان مشارکت بانوان را در بسیاری از امور اجرایی بخصوص در حوزه های فرهنگی افزایش داد.

وضعیت ایران و بخصوص استان کرمانشاه را در میزان مشارکت بانوان در مسایل مدیریتی ، اجتماعی و سیاسی چگونه ارزیابی می کنید؟ 
برای اینکه سرعت رشد و تحولات اجتماعی فرهنگی که در حوزه بانوان در ایران را بهتر درک کنیم وضعیت زنان و حضور و مشارکت آنان در مسایل سیاسی و اجتماعی در پیش از انقلاب را  با امروز  مقایسه می کنیم. 
سالیان نچندان دور در ایران بانوان حق شرکت در انتخابات را نداشتند ! شاید این موضوع برای شما جوانان قابل درک نباشد اما شرایط امروز و حضور زنان در نقش هایی مثل وزارت که از عالی ترین پست های اجرایی است را شاهد هستیم.

حضور بانوان در دانشگاه به حدی رسیده که حدود ۷۰ درصد ظرفیت ها در اختیار بانوان است و … بله در سی سال گذشته رسد بانوان در عرصه های مختلف بسیار چشمگیر بوده با این وجود در برخی از جنبه بانوان جایگاه شایسته خود را کسب نکرده اند.

آقای دکتر در چه جنبه هایی بانوان جایگاه شایسته خود را کسب نکرده اند؟ 
یک موضوع حضور و استفاده از توانایی های بانوان در نقش های مدیریتی می باشد با اینکه روند خوبی وجود دارد اما هنوز بانوان در این زمینه در جایگاه شایسته خود قرار ندارند و مطمئنا حضور بانوان در عرصه های سیاست و مدیریت کشور می تواند تحول زا و ارزش آفرین باشد برای نمونه در جایگاه های وزارت، سفارت و مدیریت ادارات و بخصوص مشاوره، بانوان ایرانی جای رشد بیشتری را دارند . در شغل های مدیریتی دقت و حساسیت خانم ها بسیار راهگشا خواهد بود و باعث نگاه ظریف و دقیق به امور خرد و کلان می شود و در نهایت انجام با کیفیت تر کارهای کشور استان و منطقه خواهد شد.

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud