Header
Header
Header

کیومرث امیرخانی : چرا راهبردی جدید در اقتصاد ؟چرا اقتصاد مقاومتی؟

 

کیومرث امیرخانی

 

بعد از جنگ های جهانی اول و دوم و خرابی های ناشی از این دو جنگ ویرانگر، لزوم توسعه و جبران خسارت های پس از جنگ احساس شد؛ اما آنچه بیشتر احساس می شد لزوم سیستمی جدید در نظام بین المللی بود که از وقوع دوباره جنگ جلوگیری شود از این رو سیستمی جدید در نظام بین المللی شکل گرفت که جایگزین سیستم های قبلی همچون جامعه ملل، سیستم بیسمارک و… می شد و آن سازمان ملل متحد(UN) بود. در کنار این تغییرات سیستمی، الگو های جدید در عرصه اقتصاد بین الملل شکل گرفت، الگو های که با هدف ممانعت از نزاع  در عرصه کلان اقتصادی وارد میدان شدند؛ اما اینگونه نشد، و بحران های متعدد مالی در دهه های مختلف بعد از جنگ دوم جهانی نا کارامدی این الگو ها را به اثبات رسانید.

اما دولت های قدرتمند غربی و شرقی راه گریزی از این الگو ها نداشتند، پس دست به یک سری اصلاحات در این الگو ها زدند، اما باز هم این الگو های اقتصادی با بحران روبرو شدند؛ بحران های کلانی که نظام بین الملل را تا عرصه جنگ پیش راند و به پیش نیز خواهد راند.
اما نکته جالب توجه این است که کشورهای به اصطلاح جهان سوم که نظامات فرهنگی- اجتماعی خود را دارند بدون توجه به ساخت و بافت جامعه خود، از الگو های نظامات جهان اول استفاده کرده و در این راه نیز بسیار اصرار دارند؛ الگو هایی که باعث فرو پاشی اجتماعی جوامع جهان سوم می شوند.

راه برون رفت از این شرایط چیست؟ آیا همچنان باید بر منوال قبل بر الگو های بیگانه اصرار ورزید؟ آیا کشوری بزرگ همانند ایران باید فرهنگ غنی ایرانی اسلامی خود را به دست فراموشی بسپارد و در جهت الگو های بیگانه کورکورانه گام بردارد؟ براستی چه باید کرد؟ این چه باید کرد مسأله ای شد که بزرگ مردانی که تاریخ وام دار نام ارزشمند آنهاست در ایران انقلابی را رغم زنند که ساختار وابستگی به الگوهای بیگانه را بر هم زد.

اما انقلاب با مخالفت های بین المللی مواجه شد، چون انقلاب به دنبال یک الگوی مستقل و بومی برای توسعه بود و هست: توسعه سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی باید بر اساس الگو های بومی باشد. بدین سبب بعد از انقلاب اسلامی ایران و استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، کشور ما با انواع بدرفتاری ها مواجه گشت؛ بدرفتاری هایی که از جنگ گرفته تا تحریم و تحقیر و …. را شامل شد. این رفتار های زشت و ناجوانمردانه نتوانست عزم ملت ایران را برای رسیدن به مقصود خویش کم رنگ کند و هر روز به عزم ملی و اتحاد ما افزوده شد.

اما آزاد مردانی همچون مقام معظم رهبری (دامه برکاه) هیچ گاه از شرایط فعلی راضی نشدند و برای سربلندی و سرافرازی ایران از هیچ کوششی دریغ نکردند و نخواهند کرد و دور اندیشانه و با شناخت کامل مسائل را رصد می نمایند. از این رو تلاش را کافی نمی دانند و برای رسیدن به مقصود اقدام به طرح ریزی الگویی نوین در عرصه اقتصاد نمودند؛ الگویی که باید در جهت منافع ملت ایران باشد و منافع ملت ایران در جای جای آن تحقق یابد؛ بدین ترتیب مقام معظم رهبری طرح اقتصاد مقاومتی را به ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران عرضه نمودند. طرحی که بر اساس محاسبات علمی باعث پیشرفت همه جانبه ایران خواهد شد. بنابراین الگوی اقتصاد مقاومتی با هدف دفع آسیب از بدنه نظام و سر بلندی هر چه بیشتر نظام اسلامی تدوین شد.

اما نکته جالب توجه این طرح عظیم راهبردی این است که اقتصاد مقاومتی الگویی خواهد شد برای کشورهایی که با الگوهای غربی بیگانه اند و این کشورها از الگوی اقتصاد مقاومتی نمونه برداری خواهند کرد واین عامل تهدیدی است علیه نظاماتی که از استقلال همه جانبه ملت ها واهمه دارند. بدین شکل ضرورت دارد که ما ملت ایران که با درایت ترین و با ریشه ترین ملت ها در دنیای متمدن امروزی هستیم با اتحاد و همدلی در کنار و در سایه رهبر فرزانه امام خامنه ای (دامه برکاه) این امر خطیر و رسالت الهی را به سرانجام رسانیم و لازمه این امر پیروی خط روشنگری رهبری است و ضرورت تحقق این آرمان و سیاست راهبردی کاستن از رفتارهای هیجانی و احساسی و حرکت در مسیر عقلانیت اسلامی می باشد.

حجت اسلام کیومرث امیرخانی، قاضی دادگستری

مطالب مرتبط:

2 دیدگاه

 1. عبد

  سلام به کانیدیدای نسل جوان اگر میخواهید تحولی ایجاد شود جوانها را انتخاب کنید اگر قرار به زحمت کشیدن و دل سوزاندن و ایجاد اشتغال و انجام کار باشد از گذشته هر چی به ما جوانان رسید رسید دیگر بس است بخواهیم یک جوان بیاید تا آورده های جدید برای ما داشته باشد از زحمات نمایندگان قبل که مجلس را به … غرق کرده اند کمال تشکر و سپاسگذاری را داریم . لطفا دیگر ترمز کنید وقت استراحت شماست غبطه میخورم به حال خودمان جوانان که بعضا با چند وعده شام و حرفهای دهن پر کن که به هیچ چیز بند نیست و فقط اثر در همان جلسه دارد و دیگر هیچ خام میشویم و یک انتخاب نادرست و همین کار ها و انتخابات غیر اصولی و غیر عقلانی است که منطقه را با یک رکود مرگبار مواجه کرده و مسکوت ماندن پروژه های نیمه تمام و دلسوز نبودن نمایندگان قبلی نرخ بیکاری را بالا برده و می بینیم که به خاطر بیکاری اعتیاد چه بر سر جوانان آورده سراغ دارم در برخی روستاها ۹۵ درصد جوانان اعتیاد بسیار بد دارند پس بیائید برای برای یک بار هم شده برای رای خودمان ارزش قائل باشیم بی تعصب من کاندیدای مورد نظرم آقای امیر خانی است حداقل اینکه تازه نفس است و چون هم نسل و هم سن و سال جوانان است (دهه ۵۰) کمی بهتر درک میکند و میدانم پایبند به اصول است اگر این نشد جوانان دیگر آقایان رضائی، شورچه، یادگاری فقط به ارزش والای خودتان جوان ترین ها را انتخاب کنید من بااینکه با آقای امیر خانی همکلاس و هم بازی بوده ام باور کنید بعد از ۲۵ سال عکسش را دیده ام و به خاطر ذات خوب و دلسوزی و ظلم ستیزی که داشت (این شعار نیست ) خیلی خوشحال شدم که کاندید شده خیلی ارزش دارد کسی برای اولین بار با این سن و سال (عادت کردیم مسوولانمان پیر باشند)کاندید بشود قطعا محسناتی دارد .اگر بخواهم بنویسم قصه هزارو یک شب میشود.خلاصه اینکه جوان ها را انتخاب کنید تا ما جوانها نخواهیم پیرمردها یکه تازی می کنند و ما اندر خم یک کوچه اگر نماینده های قبلی می خواستند کاری بکنند کرده بودن.وظیفه نماینده مجلس پیگری به سر انجام رساندن طرح و پروژه های نیمه تمام در سطح منطقه و کارهای دیگر در سطح ملی است

  پاسخ
 2. عبد

  معذرت در مورد کامنت قبلی اگر قاطی پاطی هست به بزرگی خودتان ببخشید تست کردم.
  سلام
  باز هم تکرار میکنم، بی جهت متعصب نباشید انتخابتان هر چه هست، جوان باشد پیرمردها را با کمال احترام بازنشسته کنید.
  بنده خودم متولد کنگاورم ولی در تهران کارمندم و پست خودم را هم دارم نیازی به کار هم ندارم. پس برای من فرق نمیکند پس میطلبد جوانانی که نیاز به اشتغال دارند به فکر خودشان باشند و این مستلزم آنست که با درایت کاندید خود را انتخاب کنند.
  بنده حقیر بی شک به یار دبستانیم کیومرث امیر خانی رای خواهم داد در روزی که به همین مناسبت در کنگاور خواهم بود.
  بعد از ۲۵ سال از همین جا به ایشان سلام میکنم و به حق رفاقتمون قسمش میدهم که در حد وظیفه و توانائی به جوانان وعده بدهد نه بیشتر چون در قبال تک تک رای این جوانان مسوول است.
  امیدوارم که نماینده ای لایق برای مردم منطقه شود و در آن زمان هم که خیلی دور نیست بتواند دل مردم و اللخصوص جوانان دهه ۵۰ را بدست بیاورد . نمایندگان محترم و با تجربه قبلی هم اگر واقعا دلسوز این مردم محروم هستند می توانند با مشاوره و راهنمائی این جوانان تازه نفس که به مجلس راه می یابند می توانند صد برابر کمک را در زمان نمایندگی بکنند جا دارد که جوانان فهیم و با درک مناطق کنگاور، صحنه، هرسین و دینور، با تشکر از زحمات این پیران باتجربه قدردانی کنند و در این بازدیدهای پر هزینه مناطق مختلف از آنها بخواهند که با کمک فکری به نمانیده جوان هر که هست خدمت صادقانه را به مردم ارائه دهند. به امید حق

  پاسخ

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud