Header
Header

تپه ۷ هزار ساله «گودین» اسیر توجیه بی‌توجهی‌ها (گزارش خبرگزاری فارس)

 

 

کنگاور اینفو به نقل از خبرگزاری فارس تپه ۷ هزار ساله گودین معروف به گودین تپه که به نمادی از هویت و تمدن این دیار معروف شده و به‌عنوان میراث ملی به ثبت رسیده در غیاب حفاظت و حراست اسیر غفلت میراث‌داران و توجیه بی‌توجهی‌های آنان شده است.

About 5,200 years ago, a mud-brick oval enclosure was built at Godin Tepe. The main building (pictured here) had two windows that may have been used for "takeout."

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، شاید در گذشته‌های دور دژی مستحکم بوده برای حفاظت از معبد الهه آب‌ها؛ می‌گویند قدمتش به دوران پیش از تاریخ می‌رسد و یکی از باارزش‌ترین سایت‌های باستان‌شناسی ایران‌زمین است.

تپه‌ای رازآلود که در شمال دره کنگاور آرمیده و صدای پای آب گامسیاب بزرگ و خروشان قدیم را شنیده است؛ سکونتگاهی دیرین که در دل خود ناگفته‌های بسیاری دارد و قدمتی به درازای ۷ هزار سال. گودین تپه نمادی دیگر از تمدن در دیار ایزدبانوی آب است و بخشی از هویت ملی ایران‌زمین.

تپه‌ای باستانی که می‌تواند موزه‌ای برای شناخت باورهای فرهنگی و مذهبی پیشینیان این سرزمین باشد و اصالت و تمدن اجدادمان را یادآوری کند به نسل امروز، اما رها شده و دست‌یازی به حریمش هیچ مانعی ندارد؛ حریمی که میراث یک ملت در آن به امانت دست میراث‌داران سپرده شده است.

ثبت ملی شده و نشانه‌ای از جریان زندگی طی هزاره‌های متمادی است؛ گودین تپه‌ای که در کاوش‌های متمادی آن را منتسب به هفت دوره تاریخی دانسته‌اند و سکونتگاه انسان‌ها در ۵ هزار سال پیش از میلاد.

اما این میراث ملی جدای از اینکه تعیین حریم نشده است حتی هیچگونه حفاظتی هم از آن صورت نمی‌گیرد؛ گویی میراث‌داران این آب و خاک دست از این گونه آثار که تعدادشان هم کم نیست شسته‌اند که هیچ اقدامی برای تعیین حریم آنها نمی‌کنند؛ آثاری که با این حال و روز به راحتی می‌توانند مورد دستبرد قرار گیرند تا هر از چندگاهی شاهد پیدا شدن سر و کله تعدادی از اقلام باارزش کاوش شده در دل این میراث‌های گرانبها در خارج از کشور باشیم.

*اولویت‌بندی آثار تاریخی برای تعیین حریم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر برنامه‌ای برای تعیین حریم این آثار تاریخی از سوی این اداره کل وجود نداشته است، از در دستور کار قرار گرفتن تعیین حریم آثار تاریخی استان کرمانشاه خبر داد.

علی فعله‌گری ادامه داد: حدود ۲ هزار و ۳۰۰ اثر تاریخی در استان کرمانشاه وجود دارد و برای تعیین حریم آثار اقدام به اولویت‌بندی کرده‌ایم و چندین اثر مهم نیز در اولویت قرار گرفته‌اند.

وی با تصریح اینکه برای تعیین حریم آثار تاریخی استان به بودجه نیاز داریم، خاطرنشان کرد: در صورت تأمین اعتبار این کار سریع‌تر انجام می‌شود.

تاریخچه گودین تپه

تاریخچه گودین تپه

*به مسئولان میراث برای استقرار گارد حراست توصیه کردیم

فرماندار کنگاور نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه با اظهار گلایه از این موضوع، گفت: به مسئولان اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توصیه کرده‌ایم که گاردهای حراستی در اطراف تپه گودین فعال شوند و اجازه تعرض به حریم آن را به افراد و سودجویان ندهند.

شریف خسروی با تأکید بر ضرورت و اهمیت حفاظت از این اثر ملی در برابر حفاری و دست‌اندازی‌های احتمالی، بیان داشت: اعتبار خاصی در سطح شهرستان به دلیل محدودیت منابع برای حفاظت ازاین اثر نداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه هرگونه ساخت و ساز در حریم این اثر ملی کنترل می‌شود، خاطرنشان کرد: البته مردم توجیه‌اند و این کار را انجام نمی‌دهند و تاکنون تعرضی به آن صورت نگرفته است.

فرماندار کنگاور بیان داشت: حداقل در مدتی که فرماندار این شهرستان بوده‌ام سعی کرده‌ام سراب‌‌ها و معادن این شهرستان را ثبت ملی کنم تا فردی به آنها تعرضی نکند و از میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری هم انتظار داریم که به این موضوع رسیدگی کند.

خسروی پتانسیل اصلی استان کرمانشاه را گردشگری عنوان کرد و افزود: لذا آثار ملی باید تعیین حریم و حفاظت شود و در کنار آن اگر امکان ایجاد موزه هم وجود دارد این موزه‌ها ایجاد شود تا جذابیت بصری هم داشته باشد.

وی حراست از میراث فرهنگی را وظیفه همگان دانست و بیان داشت: از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی حفاظت از این آثار انتظار می‌رود که توجه بیشتری به پاسداری از این آثار داشته باشند.

*قصور در حراست از آثار ملی پذیرفتنی نیست

یک فعال حفاظت از میراث فرهنگی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مورد اهمیت این اثر ثبت ملی گفت: هفت دوره تاریخی در این تپه که طی کاوش‌های گروه محقق آمریکایی در سال ۱۹۶۱ کشف شد مورد شناسایی قرار گرفته است.

محمد میرانی قدمت دوره‌های شناسایی شده را مربوط به ۵ هزار سال قبل از میلاد عنوان کرد و ادامه داد: این تپه که به عنوان نمادی از هویت و تمدن پیشینیان به ثبت ملی رسیده است که بر غنای تاریخی این دیار افزوده است.

وی با اشاره به قدمت ۷ هزار ساله این تپه باستانی، از آن به عنوان یک سایت باستان‌شناسی ارزشمند و موزه‌ای از دوره‌های مختلف تاریخی یاد کرد و اهمیت تاریخی و فرهنگی آن را متذکر شد.

tepe_godin4

این فعال حفاظت از میراث فرهنگی از عملکرد اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حفاظت از این اثر ملی انتقاد کرد و گفت: قطعاً حراست از آثار و نشانه‌های فرهنگ و تمدن این مرز و بوم به‌ویژه آنها که به ثبت ملی رسیده‌اند وظیفه اصلی اداره‌کل مذکور است و کوتاهی و قصور از این امر نیز پذیرفتنی نیست.

بر اساس گزارش فارس، پر واضح است که تعیین حریم نشدن این آثار تا چه حد آنها را در معرض دستبرد قرار می‌دهد و این تعلل‌ها برای حفاظت از میراث ملی عواقب ناخوشایندی را به همراه دارد و تنها عرصه را برای غارتگران فراهم می‌کند. بهانه کمبود بودجه برای بی‌توجهی به پاسداری از آثار ملی که میراث یک ملت است توجیهی غیرقابل پذیرش است که تنها برای فرار از قضاوت عادلانه افکار عمومی مطرح می‌شود؛ جذب بودجه نیازمند قدرت چانه‌زنی است که میراث‌داران استانی که گهواره تمدن می‌خوانندش و کلکسیونی از آثار مربوط به ادوار مختلف تاریخی را در دل خود جای داده قاعدتاً از این موضوع برای تخصیص بودجه محروم نیستند.

*************

گزارش از زهرا آقایی

 

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud