Header
Header
Header

معاون وزیربهداشت: پیش بینی شیوع آنفلوانزا در کرمانشاه و آذربایجان شرقی

 

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۳۲ نفر از افراد مبتلا به آنفلوانزا در استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان فوت کرده اند.
دکتر سیاری در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: ۲۸ نفر از این تعداد در استان کرمان و چهار نفر در استان سیستان و بلوچستان بودند.

وی گفت: ۲۰۰ ویروس سرماخوردگی وجود دارد که سه نوع از آنها آنفلوانزاست و نوعی که هم اکنون در کشور شایع است از شش سال پیش در فصل سرما شیوع می یابد و پدیده جدیدی نیست.

وی با اشاره به نظام مراقبتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در استانهای کشور افزود: بر اساس پیش بینی های ما ویروس آنفلوانزا به زودی در دو استان کرمانشاه و آذربایجان شرقی شیوع می یابد و هفته آینده اپیدمی آن گسترش خواهد یافت.

دکتر سیاری افزود: استانهای کردستان ، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان ، تهران ، سمنان و خراسان شمالی هم در هفته های آینده شاهد شیوع ویروس آنفلوانزا خواهند بود.
معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه همه افراد جامعه ممکن است به این ویروس مبتلا شوند افزود: با اینحال شیرخواران ،‌کودکان زیر ۵ سال، زنان باردار، افراد سالمند بالای ۶۰ سال، معتادان، ‌کسانی که سوء تغذیه دارند و بیماران سخت علاجی که در حال درمان هستند بیشتر از بقیه افراد در معرض ابتلا به این ویروس هستند.

دکتر سیاری با بیان اینکه علائم آنفلوانزا در سه تا پنج روز خود را نشان می دهد افزود: پرهیز از تماس با افراد مبتلا ، شست و شوی مرتب دستها و پرهیز از خوددرمانی از جمله راههای پیشگیری از ابتلا به این ویروس است.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در صورت تزریق واکسن آنفلوانزا بدن انسان در برابر این ویروس ایمن تر می شود گفت: هیچکدام از ۲۸ بیماری که بر اثر ابتلا به آنفلوانزا در کرمان فوت شده اند واکسن آنفلوانزا نزده بودند و بجز یک نفرشان همه بیماریهای دیگری هم داشتند.

دکتری سیاری تصریح کرد: به مردم استانهای کرمان و سیستان و بلوچستان و دیگر هموطنانمان اطمینان خاطر می دهیم که همکاران ما در تمامی استانها با تمام توان و ظرفیت پزشکی و پرستاری آماده ارائه خدمات بهداشتی ـ درمانی هستند.
رئیس مرکز بیماریهای واگیردار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: ویروس آنفلوانزا از یک ماه پیش از نپال تا حاشیه مدیترانه را درگیر کرده است.

دکتر گویا به افراد مشکوک به ابتلا به ویروس آنفلوانزا توصیه کرد از خوردن آسپرین جداً خودداری کنند ، مایعات زیاد بنوشند و در حد امکان استراحت کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان هم در این برنامه با بیان اینکه از ابتدای شیوع ویروس آنفلوانزا در این استان تاکنون ششصد نفر در بیمارستانهای استان کرمان بستری شده اند افزود: تعداد کمی از این آمار نیاز به مراقبتهای ویژه داشتند.
دکتر حق دوست افزود: در این مدت شمار مراجعه کنندگان به بیمارستانها به شدت افزایش یافته و تا ۳۰۰ نفر در روز هم رسیده است.

وی گفت: عمده بیماران مبتلا به ویروس آنفلوانزا در استان کرمان بالای ۵۰ سال دارند و سه خانم باردار مبتلا هم فوت شده اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان افزود: تجهیزات و امکانات لازم در بیمارستانهای استان برای ارائه خدمات درمانی به مبتلایان به ویروس آنفلوانزا فراهم شده و سطح مراقبتهای درمانی ارائه شده در بیمارستانهای این استان بسیار بالاست.
دکتر حق دوست با بیان اینکه واکسن آنفلوانزا به تعداد کافی برای کسانی که نیاز به تزریق آن دارند در استان کرمان وجود دارد افزود: تزریق واکسن برای افراد سالم و میانسال ضروری نیست.

وی افزود: در داروخانه های استان و بیمارستانهای کرمان به مقدار لازم دارو برای درمان مبتلایان به ویروس آنفلوانزا وجود دارد.

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud