Header
Header
Header

فراز و نشیب های مدیریت میراث فرهنگی کرمانشاه از نگاه وب سایت توسعه

 

وب سایت امروز سنقر در مطلبی نوشت :

در ۱۸ آبان ۱۳۸۷ مراسم افتتاح همایش فرصت های سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با محوریت مشایی در تهران برگزار می شود : در این مراسم ، زنانی با لباس محلی ، دف زنان قرآن را قبل از مراسم قرائت قرآن حمل و به قاری تحویل می دهند . این موضوع مخالفت های بسیارو شدیدی را به همراه داشت و حتی آیت الله مکارم شیرازی ، مواضع تندی را در این خصوص گرفت . اما جالب است متولیان میراث فرهنگی آنرا یک رسم کردی عنوان می کنند .

آئین کردی ؟؟!! عناوین و کلماتی مانند متولیان میراث ، زنانی با لباس محلی کردی ، دف زدن در مراسم و آئین کردی …. همه اینها دلایل خوبی است که ثابت کند مدیر کل میراث فرهنگی وقت استان کردستان ، جناب علی فعله گری همه کاره تدوین و اجرای این برنامه به سفارش مشایی بوده است ، پست های مکرر و رنگی فعله گری در کیش و معاونت سازمان در مرکز ، همگی از نزدیکی بلا شک علی فعله گری و یار گرمابه و گلستان مشایی و همفکران وی دارد .

 

دولت تدبیر بر سر کار می آید ، امیدها شکوفا می شود و البته کار و کاسبی برخی فرصت طلبان نیز به سمت رونق پیش می رود. از جمله مدیرانی که در فهرست تغییرات استان کرمانشاه جای می گیرد مدیر سازمان میراث فرهنگی است ، زمزمه های اولیه شکل می گیرد ، اولین واکنش توسعه در ۱۰/۹/۹۲ منتشر می شود :

فعله گری نیز برای مدیریت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه مطرح شد

۱

نکته قابل توجه اینکه : سایت هیچ اشاره ای به پیشینه ایشان و نزدیکی وی با مشایی نمی کند ، عجیب است که توسعه از چنین مستمسک قابل توجه و دقیقی برای هجمه به فعله گری چشم پوشی می کند ! دلیل عدم طرح چنین موضوعی و ورود به پرونده وی را میتوان جدی نبودن انتصاب فعله گری برشمرد .

تیتر بعدی این سایت در ۹۲/۹/۱۸ منتشر می شود :

دلنگرانی از انتصابات جدید استانی : آیا فعله گری رئیس سازمان میراث فرهنگی استان کرمانشاه می شود ؟

۲

چرا فقط دلنگرانی !! به شیوه معمول تهاجمی این سایت ، چرا سخنی از پست های ایشان در زمان احمدی نژاد به میان نمی آید ؟ چرا از همراهی علی فعله گری با مشایی در سفر ترکیه خبری نیست ؟ می دانید چرا نباید این مطالب گفته شود ؟ می دانید چرا پس پرده وضعیت فعله گری باید پوشیده بماند ؟ زیرا مرد سیاس نباید همه برگه های خود را یکجا و به یکباره رو کند ، باید مطالبی هم برای فشارهای پنهانی بعدی بماند ، اگر اینها گفته شود چگونه میتوان صید را به شکارگاه فراخواند ؟

علی فعله گری در تاریخ ۹۲/۱۰/۱ با کمترین مخالفت سایت توسعه ( بجز یک دلنگرانی کوچک) با تیتر زیر بر صندلی مدیر کلی سازمان میراث فرهنگی استان کرمانشاه تکیه می زند:

مدیر کل جدید میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه منصوب شد .

۳

از تاریخ ۹۲/۱۰/۱ به مدت حدود شش ماه که اولین هجمه توسعه علیه فعله گری آغاز می شود ، فرصت خوبی است که طبق معمول برنامه توسعه ، مدیر میراث می بایست با حضور در دفتراین حزب و بازدید و گفتگو و سایر مسائل دور میزی ، دوستی و ارادت خود را ثابت نموده و به این ترتیب از زیر بار هجمه ها و تیترهای توپخانه توسعه خلاصی یابد ، اما تیتر ۹۳/۴/۳ توسعه حاکی از اینست که فعله گری نخواسته ، نتوانسته یا متوجه بهره گیری از فرصت شش ماه نبوده و بهره لازم را نبرده است و این گونه خود را هدف نموده است :

در دولت راستگویان : برکناری مدیر کل میراث فرهنگی حداقل پاسخ به دوستداران تاریخ کرمانشاه است

۴

به نظر می رسد این تیتر ، اثر خود را گذاشته است و مدیر میراث موفق شده است به ترتیب و خلاقیتی !! نام خود را از فهرست مغضوبین توسعه به فهرست محبوبین و مدیران موفق ارتقاء دهد ، تیترهای بعدی توسعه حکایت از موفقیت های پی در پی میراث فرهنگی کرمانشاه و گام نهادن در مسیر خوبیها است ، تیتر زیر موید ورود میراث فرهنگی به مسیرتوسعه است :

میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه ، مقام چهارم کسب درآمد را در کشور کسب کرد . ۹۳/۹/۳

 ۵

نکته قابل توجه اینکه ، توسعه در حمایت از مدیر میراث با توضیحی سنگ تمام می گذارد : ” این در حالی است که طی ماههای اخیر برخی افراد اخراجی از این نهاد با حاشیه سازی برای مدیران این سازمان ، تلاشهای ناکامی را برای ضربه زدن به سازمان مذکور به عمل آوردند که نتیجه ای در پی نداشت .”

تیتر بعدی توسعه در مورخه ۹۳/۶/۳۱ حکایت از بازداشت تخریب کنندگان مدیر میراث فرهنگی دارد:

یکی از عوامل تخریب مدیران میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه بازداشت شد

۶

توسعه در این تیتر و توضیحات خود، پا را از این هم فراتر می گذارد و مخالفین علی فعله گری و برخی مدیران استانداری را به نفع مدیر میراث تهدید به افشاگری می نماید : ” متاسفانه دستگیری چنین افرادی که آبروی مردم را مورد هجمه قرار میدهند در حالی است که برخی مدیران ارشد استانداری از آنان حمایت می نمایند که در صورت تکرار چنین حمایت هایی سایت توسعه اسم این مقام ارشد را برای افکار عمومی منتشر خواهد کرد .”

اکنون زمانی است که نه تنها فشاری برای تغییر مدیریت فعله گری وجود ندارد بلکه با حمایت های توسعه زمان طلبکاری مدیر میراث فرا رسیده است ، تیتر توسعه در مورخه ۹۳/۱۰/۶ چنین می گوید:

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان : میراث فرهنگی کرمانشاه را با شرایط نامناسبی تحویل گرفتم .

۷

و اکنون زمانی است که میراث فرهنگی پس از قرار گرفتن در مسیر توسعه به یکی از محورهای توسعه استان تبدیل شده است . قابل تامل است که منظور از محور توسعه استان کدام توسعه است ؟ آیا منظور محور توسعه و پیشرفت و آبادانی است یا محور توسعه به معناهای دیگر:

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان : صنعت گردشگری به یکی از محورهای توسعه استان تبدیل شده است . ۹۳/۱۰/۲۲

۸

با این همه تیتر و خبر حمایتی سایت توسعه هر کس دیگری هم به جای جناب علی فعله گری باشد ، توهم همراهی و همدلی با دولت تدبیر و امید وی را فرا خواهد گرفت ، تیتر بعدی توسعه در تاریخ ۹۳/۱۱/۱ رقم می خورد:

فعله گری : در دولت تدبیر و امید ، میراث فرهنگی استان کرمانشاه شاهد تحولات مثبتی بوده است .

 ۹

راستی چه اتفاقی افتاد که تمام دلواپسی های قبل از انتصاب فعله گری و لزوم پاسخگویی به دوستداران تاریخ کرمانشاه با برکناری وی به فراموشی سپرده شد و از زیر به زبر رسید ؟ این فرآیند یک برآیند را در خود دارد: میراث کرمانشاه در مسیر توسعه قرار گرفته است !!!

منبع نوشته :http://www.emrozsonghor.com/

مطالب مرتبط:

1 دیدگاه

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud