Header
Header
Header

آناهیتا چشم به‌راه طبیبان رمی

مشاوران ایتالیایی در راهند تا به ۱۰ سال بی‌سر و سامانی محوطه باستانی معبد آناهیتا در شهر کنگاور استان کرمانشاه پایان بدهند؛ محوطه‌ای باستانی مشرف به شهر کنگاور که سال‌ها وضعیت مناسبی نداشته است.
ستون‌های ریخته‌شده و سرستون‌های عظیم محوطه آناهیتا از خیابان اصلی شهر کنگاور پیداست. ستون‌های عظیمی که خبر از یک محوطه مهم تاریخی می‌دهند. با این حال این محوطه مدت‌ها به حال خود رها شده بود. روی عرصه آن باغ و خانه ساخته بودند و ستون‌ها و سرستون‌های کشف‌شده محل مناسبی برای یادگار‌نویسی رهگذران شده بود. کارکرد این بنای عظیم باستانی که تنها بخشی از آن از خاک بیرون آمده و رازهای سر به‌مهرش همچنان در انتظار کاوش است، بین باستان‌شناسانی که در این محوطه فعالیت کرده‌اند نیز متفاوت است. هرچند زنده‌یاد سیف‌الله کامبخش‌فرد، آن را معبدی متعلق به دوران اشکانی و زنده‌یاد مسعود آذرنوش آن را کاخی ناتمام از دوران حکومت خسروپرویز ساسانی می‌دانستند، این محوطه باستانی به معبد آناهیتا محل ستایش الهه آب معروف است. معبد آناهیتا سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ثبت شد و در سال ۱۳۶۸ نیز جزء ۱۰ پیشنهاد ثبت جهانی ایران در فهرست یونسکو قرار گرفت. با این حال ساماندهی این محوطه مهم باستانی سال‌ها به طول انجامیده‌است.
anahita
در این میان برخی ستون‌ها از بین رفت، گیاهان روی محوطه آتش زده شد و به عرصه آن تعرض شد اما مهم‌ترین اتفاق توقف کاوش‌ها در این محوطه بود. این مساله باعث شده اطلاعات اندکی از اهمیت این محوطه در اختیار عموم قرار گیرد و حساسیت‌های عمومی نسبت به این گنجینه تاریخی کاهش پیدا کند. با این حال قرار است به‌زودی با هماهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مشاورانی از کشور ایتالیا به این معبد بیایند و طرح پیشنهادی خود را برای ساماندهی آن ارائه دهند.

تنها مذاکرات ابتدایی انجام شده است
درحالی که علیرضا برشاهی، مدیر پایگاه معبد آناهیتا خبر برخی رسانه‌ها درباره حضور مشاوران ایتالیایی برای ساماندهی این محوطه را تایید نمی‌کند؛ علی فعله‌گری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه درباره این خبر به «فرهیختگان» می‌گوید: «قرار بر رسانه‌ای‌شدن این موضوع نبود اما تنها توافق‌های ابتدایی در این باره انجام شد و به‌زودی با سفر مشاوران ایتالیایی و بازدید از محوطه نهایی‌شدن آن مشخص خواهد شد.»
او درباره نحوه ورود مشاوران ایتالیایی به این طرح می‌گوید: «پیش از این دوستانی از دانشگاه رازی کرمانشاه نیز روی محوطه تحقیق کرده بودند. اما به واسطه همکاری برادر یکی از دوستان که در ایتالیا ساکن است، مشاوران با تخصص سنگ از کشور ایتالیا برای طرح مطالعاتی و ساماندهی این محوطه انتخاب شده‌اند و این موضوع به اطلاع پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی رسیده است.»
معبد آناهیتا
فعله‌گری با اشاره به تامین بودجه یک میلیارد تومانی از منابع استان برای ساماندهی این محوطه تاریخی می‌گوید: «تا ۱۰ روز آینده با حضور این مشاوران نهایی‌شدن این طرح مشخص خواهد شد. پیش از این اداره میراث فرهنگی بیش از ۹۰۰میلیون تومان برای آزاد‌سازی و ساماندهی محوطه از بودجه ملی هزینه کرده بود و اکنون با تامین بودجه استانی مقدمات رسیدگی به این محوطه آماده است.» مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه با اشاره به ۱۰‌سال بی‌توجهی به این محوطه می‌گوید: «پس از این زمان، شروع کار قدری سخت و حساس است اما استان بعد از ساماندهی این محوطه، برای ادامه کاوش‌ها و با توجه به پرونده این محوطه باستانی در یونسکو، برای ثبت جهانی آن برنامه دارد.»
anahita temple
اکنون باید به انتظار نشست تا مشاوران ایتالیا چاره‌ای برای ساماندهی این محوطه باستانی بیندیشند، شاید گره‌های تاریخی این معبد آناهیتا باز شود و سوال‌های بی‌جواب پیرامون آن به پاسخ برسد.
معبد هزاران‌ساله
«آناهیتا» به اعتقاد ایرانیان باستان الهه آب و فرشته نگهبان چشمه‌ها و باران بوده است. همچنین آناهیتا نماد باروری، عشق و دوستی است. این اعتقاد از زمان زرتشت در میان ایرانیان وجود داشته و در طول تاریخ به این الهه توجه بسیاری شده است. در گزارش «ایزیدور خاراکسی» جغرافیا‌نویس یونانی در سال ۳۷ میلادی از این معبد یاد شده است. او آن را متعلق به آرتمیس می‌داند. آرتمیس در باور یونانیان باستان الهه آب و باروری و تقریبا معادل آناهیتا در ایران است اما در تمام نسخه‌های موجود پس از اسلام از این محوطه به نام کاخی از خسروپرویز ساسانی یاد می‌کنند.

نویسنده : احسان رستمی‌پور

منبع نوشته :فرهیختگان

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud