Header
Header
Header

الهه آب های روان، حاکمی کهن بر بلندای قلب شهر کنگاور

 

 

معبد آناهیتا یکی از مهمترین آثار تاریخی ایران و از معابد منحصر به فرد و بی نظیر دنیا است.

به گزارش کنگاور اینفو؛ آناهیتا در ایران باستان به الهه آب های روان، فرشته نگهبان چشمه ها و باران، نماد باروری، عشق و دوستی اطلاق می شد، آناهیتا از نظر مردمان ایران قدیم به معنی دور از آلودگی و پاک بوده است.

 

3
توجهی که در ایران باستان به این الهه وجود داشت این زمینه را در دوره های بعد خصوصا در زمان زردشت فراهم نمود که به ساخت معابدی برای آناهیتا اقدام کنند که از جمله آنان می توان به معابد آناهیتا در شهرهای آذربایجان، همدان، کازرون و شوش اشاره نمود اما معبدی که برای این الهه در کنگاور کرمانشاه ساخته شد پس از معبد آذر گشسب از بزرگترین معابد باستانی و مورد تقدس ایرانیان بوده است.
معبد آناهیتا در سر راه تاریخی هگمتانه تیسفون قرار گرفته و در قلب شهر کنگاور بر روی تپه ای به ارتفاع ۳۲متر از سطح زمین ساخته شده است.
ذکر این نکته ضروری است که در ایران باستان مرسوم بوده است که پرستشگاه ها و کاخ ها را در ارتفاع و بر روی سکوهایی بالاتر از سطح زمین می ساختند.
دومین اثر عظیم سنگی ایران پس از تخت جمشید با وسعت ۶/۴هکتار،همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار داشته است، کهن بنایی که شاهد گذشت زمان هایی بسیار بوده و وقایع و حقایق تاریخی فراوانی را در دل خود جای داده به طوریکه هنوز پژوهشگران تنوانسته اند به طور قاطع زمان ساخت بنا را اعلام کنند و همین عدم قطعیت در نظریه ها سبب شده است که سالها در صف انتظار ثبت  جهانی یونسکو قرار گیرد.
یکی از نخستین کسانی که نام این بنا را ذکر نموه جغرافیدانی یونانی به نام خاراکسی که در قرن اول بعد از میلاد مسیح از شهر کنگاور عبور کرده و آن را با نام یونانی اش یعنی آرتمیس یاد میکند.
در تابستان سال ۱۳۴۷ اولین حفاری های باستان شناسی این اثر شروع شد، پس از نتایج اولیه کاوش ها مشخص شد که بخشی گسترده از بنا در زیر خانه ها، محله ها و معابر قریه ای نزدیک آن پوشیده شده که با خرید و تخریب آن ها قسمت پوشیده اثر نیز آشکارشد.
نتایج حاصل از حفاری های اولیه حکایت ازآن داشت که این اثر متعلق به زمان اشکانیان است اما این نظریه در کاوش های بعدی که در سال ۱۳۵۴ انجام شد و با به دست آمدن پاره ای مستندات به نظریه ای دیگر ختم شد و آن چیزی جز این نبود که این بنای عظیم را به ساسانیان منسوب کنند.
آناهیتا بنایی چهار ضلعی مستطیلی شکل در اندازه ۲۰۹ در ۲۴۴متر که هر ضلع آن ۱۸متر قطر و هر ستون نیز ۵۴ متر بلندی دارد ستون هایی که عاری از هرگونه آرایش و به شکلی ساده و بی نقش ساخته شده اند.
در گوشه شمال غرب معبد می توان مسجد و امامزاده ابراهیم را مشاهده کرد.
چهار سر گاو در دو طرف بالای معبد در هر طرف به صورت روبه روی هم قرار دارندکه در زمان آبگیری این معبد عکس سر گاو ها بر روی آب نقش می بسته است و وجود استخر کوچکی که در وسط معبد محل جمع شدن آب جوی ها بوده همگی این ها و طراحی دالان های رفت و برگشت آب از شگفتی های مهندسی در آن زمان در نوع تقسیم آب در درون معبد بوده که عنصر مقدس آب را با زیبایی هر چه تمام تر به نمایش گذارد.
آناهیتا در طول تاریخ خود زخم هایی را متحمل  شده از برداشت بی رویه گچ و آهک در این مکان توسط مردم محلی تا زلزله بزرگ ۱۳۳۶که این اثر را تخریب و به نابودی نزدیک کرد.
قطعا دیدن بخشی از تاریخ در میان خرابه های این بنا خالی از لطف نیست.
اما شهر کنگاور فقط منحصر به معبد آناهیتا نیست بلکه دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی بسبار زیبایی است.
شهرستان کنگاور در شرق کرمانشاه قرار دارد و حدود ۵/۳درصد از کل وسعت استان کرمانشاه را به خود اختصاص داده و در همسایگی استان همدان قرار داد.
از نام های قدیمی آن می توان به قصر الصوص و نیز کنگوار اشاره کرد.
اقوام مختلف کرد، لر، ترک و فارس در کنار هم همزیستی مسالمت آمیزی را در این شهر رقم زده اند.
یکی از جاذبه های طبیعی و تفریحی این شهرستان وجود سراب های زیبایی مانند سراب ماران، کبوتر لانه، فش و خرم آباد است که عموما از تشکیلات آهکی به وجود آمده اند.
وجود حمام های تاریخی مثل حمام کهنه، گرمخانه، حمام میدان و حمام حسن خان در کنار هنر های های دستی منبت کاری، ساز سازی و قالی بافی مهر تائیدی بر قدمت این شهر قدیمی است.
روستای زیبای فش، امامزاده ابراهیم، مسجد امامزاده،تپه گودین با هفت دوره اصلی تاریخی، معدن چلمران که از مهمترین معادن استخراج سنگ در جهت ساخت معبد آناهیتا بوده و پل کوچه از دیگر جاذبه های دیدنی این شهرستان است.

گزارش؛ فاطمه احمدیان – کردپرس

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud