Header
Header
Header

۵ خواسته مردم در سفر رییس جمهور به کرمانشاه

به گزارش کنگاور اینفو به نقل از ایسنا، اسدالله رازانی استاندار کرمانشاه در این جلسه که در محل سالن جلسات شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهارکرد: سفر رییس جمهور و اعضای هیات دولت به استان کرمانشاه نزدیک است و ما به عنوان مسئولین استان می‌توانیم پنج خواسته کلیدی و مهم برای توسعه استان را برای تصویب و اجرایی شدن به رییس جمهور پیشنهاد دهیم.

وی ادامه داد: روال سفرهای استانی رییس جمهور بدین صورت است که در قالب چند جدول پروژه های عمرانی و نیازهای توسعه‌ای استان را مورد توجه قرار می‌دهند که شامل پروژه های مشرف به اتمام ( پروژه‌های عمرانی که ظرف یک تا دو سال آینده بتوان آنها را به بهره برداری رساند)، تقویت اعتبارات ملی پروژه های کلان و موافقت با ایجاد طرح ها و پروژه های جدید که در نهایت منجر به تحولی در استان شود، خواهد بود.
1462863520820_555

استاندار کرمانشاه گفت: در بخش اول و دوم، جداولی با اولویت بندی پروژه ها و طرح های استانی دیده شده که آنها را به رییس جمهور و اعضای هیات دولت تقدیم خواهیم کرد، اما مسئله اصلی بخش سوم، یعنی خواسته‌های جدید استان است.

رازانی تاکید کرد: از آنجایی که سفرهای این دولت با دولت های گذشته تفاوت هایی دارد و رییس جمهور نمی خواهند لیستی به لیست های طولانی پروژه های نیمه تمام استان و کشور بیافزایند، لذا در بحث موافقت با پروژه های جدید به دنبال آن هستند که تنها با چند پروژه تاثیرگذار موافقت کنند.

وی ادامه داد: رییس جمهور در تمامی سفرهای استانی خود تنها چهار تا پنج پروژه کلان و اثرگذار برای توسعه استانها را به تصویب می رساند و ما نیز امروز می خواهیم به این جمع بندی برسیم که آن پنج خواسته مهم استان از رییس جمهور چه می‌تواند، باشد.

استاندار کرمانشاه گفت: در جلسات متعدد کارشناسی که تاکنون برگزار کرده‌ایم و حتی بخشی از این جلسات در زمان استاندار قبلی برگزار شده مجموعا لیستی متشکل از ۲۴ خواسته مهم استان را احصاء کرده و با چکش کاری آن نهایتا باید به همان پنج خواسته اصلی برسیم که البته با توجه به شرایط خاص استان این انتظار را داریم که رییس جمهور برای دیار کرمانشاه پنج خواسته را به ۱۰ خواسته ارتقاء دهند.

وی ادامه داد: پس از انجام جلسات متعدد کارشناسی همگی متفق القول به این مهم رسیده ایم که اولین، اصلی ترین و مهمترین خواسته استان از رییس جمهور حل معضل بیکاری است، لذا این مهم را به عنوان اولویت اول خود قرار داده ایم.

رازانی خاطرنشان کرد: بیکاری استان در ۲۰ سال گذشته همین وضعیت را داشته و استان کرمانشاه همواره جزو استانهای آخر کشور در بحث آمار اشتغال بوده است.

وی یادآور شد: امروز نرخ بیکاری استان با میانگین بیکاری کشور هشت واحد اختلاف دارد، یعنی اگر نرخ بیکاری استان ۱۸ است، میانگین کشوری ۱۰ است، لذا هدف و خواسته ما از رییس جمهور این است که نرخ بیکاری استان را در یک مدت زمان معقول به میانگین کشوری نزدیک کند.

استاندار کرمانشاه اظهارکرد: در حال حاضر استان کرمانشاه ۱۴۰ هزار نفر بیکار دارد و این عدد کمترین و در حقیقت خوشبینانه ترین تخمین موجود از نرخ بیکاران استان است و اگر شاخص بیکاری کرمانشاه در حد میانگین کشوری می بود باید جمعیت بیکار استان چیزی در حدود ۶۵ هزار نفر بود، بنابراین باید برای ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر شغل ایجاد کنیم که بتوانیم به میانگین کشوری برسیم.

وی تاکید کرد: ایجاد شغل برای حدود ۷۰ هزار کرمانشاهی را باید در یک برنامه پنج ساله دنبال کنیم.

رازانی در ادامه این نشست هم اندیشی به دومین خواسته مهم و کلیدی استان اشاره کرد و گفت: موضوع ارتقاء منطقه ویژه قصرشیرین به منطقه آزاد تجاری را به عنوان دومین خواسته استان در لیست پیشنهادی به رییس جمهور قرار دارد، این چرا که معتقدیم منطقه آزاد تجاری رونق ویژه ای به کل استان کرمانشاه خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: برای انجام این مهم توافقات اولیه صورت گرفته و در سفر معاون اول رییس جمهور به استان نیز بر انجام آن تاکید شد و تنها مانده که شخص رییس جمهور صحه‌ای بر آن گذاشته و این مهم را به تصویب هیات دولت برساند.

استاندار کرمانشاه اظهارکرد: خواسته سوم استان را موضوع راه‌ها و راه آهن غرب کشور قرار داده ایم. راه آهن تا کرمانشاه مشکلش قطعا حل شده اما از کرمانشاه تا خسروی همچنان نیاز به پیگیری و تاکید دولت دارد، لذا ما این مهم را نیز به عنوان اولویت بعدی خود قرار داده ایم، چراکه این راه آهن برای کل کشور و مقوله ترانزیت و توسعه اقتصادی امری بسیار مهم و استراتژیک است. همچنین تکمیل بزرگراه کربلا و ایجاد بزرگراه کرمانشاه به خرم آباد را به عنوان بخش دیگری از این خواسته استان قرار داده ایم.

رازانی افزود: خواسته چهارم استان از رییس جمهور را تکمیل سامانه سردسیری و انتقال آب پالنگان به روانسر قرار داده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: طرح کریدور گردشگری بیستون به کرمانشاه را به عنوان پنجمین موضوع اولویت دار استان در لیست پیشنهادی به رییس جمهور قرار داده‌ایم.

استاندار کرمانشاه همچنین از ارتقاء وضعیت فرودگاه کرمانشاه، ایجاد شهرک صنعتی هزار هکتاری زاگرس کرمانشاه، ایجاد شهرک های گلخانه ای در استان و ساماندهی شهرک های حاشیه ای کرمانشاه به عنوان دیگر اولویت های پیشنهادی به رییس جمهور یاد کرد.

سفر رییس جمهور به استان کرمانشاه پس از ماه مبارک رمضان انجام خواهد شد.

مطالب مرتبط:

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud